Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

neuvolalääkärin maksullisuudesta

Vierailija
20.05.2009 |

Minkälaisia kokemuksia teillä on?



Edellisen raskauteni aikana '07 kaikki käynnit olivat aina ilmaisia, neuvolalääkärit mukaanlukien. Nyt sitten sain laskun käynnistäni neuvolalääkärillä, jonne oma neuvolantätini minut lähetti. Kerroin supisteluista n. viikolla 28 ja hän totesi asian nyt vaativan neuvolalääkärin tarkastusta ja varasi minulle hänelle ajan. Nyt sitten tuli lasku käynnistä...perusteena, että Helsingin kaupungilla on uudelleensynnyttäjille 2 maksutonta neuvolalääkäriä ja tämän ylittävät ovat ns. lisäkäyntejä, joista laskutetaan tk-maksu.



Ja kun joku tästä älähtää kuitenkin, niin kysymys ei ole siitä etteikö minulla olisi varaa maksaa tuota 12,80 tai että olisin kitupiikki tms. vaan periaatteesta. Miten saman kaupungin sisällä käytännöt voivat vaihdella noin paljon? Edellisessä raskaudessani asioin Haagan neuvolassa ja kaikki käynnit, ylimääräisetkin, olivat aina ilmaisia, kun ne liittyivät vain raskauden seurantaan.



Kokemuksia!

Kommentit (10)

Vierailija
1/10 |
20.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

mun mielestä!

en oo kans ikinä joutunu neuvolan palveluista maksamaan

Vierailija
2/10 |
20.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

ettei mikä tahansa määrä mene kokonaan veronmaksajien piikkiin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/10 |
20.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä ainakin kaikki neuvolakäynnit on maksuttomia, riippumatta siitä tapaanko lääkärin vai terveydenhoitajan vai molemmat.



Enkä siis tosiaan asu Helsingissä.

Vierailija
4/10 |
20.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

eikä tullut lisämaksua.



Alue:Malmi

Vierailija
5/10 |
20.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja sain siitäkin maksaa 22 euroa. Mulle oli varattu tunnin pituinen tunti, akka tuli 45 min myöhässä ( aamun eka aika, näin hänet siinä vaiheessa kun oli puolet ajastani kulut kahvikuppi kädessä ) ja minulle sitten olikin enää 15 min aikaa.

Kun lasku tuli, soitin ja sanoin maksan tästävain 1/4 osan, olisi pitänyt tehdä valitus, jos olisin saanut alennusta ja päätin jättää tekemättä. Olisi kyllä pitänyt !!!

Mä kävin loppuaikana lääkärissä TODELLA usein kuuntelemassa sydänääniä ja mitattiin vauvan kokoa ja joka kerralta tuli lasku 22 euroa ja ei oltu lähimaillakaan että olis katot tullut vastaan.



Näin se on, kaikesta pitää maksaa.



Helsingin kaupungin sivuilla on maininta mitkä ovat ilmaisia ja lisät maksaa.

Minulle tosin kerrottiin etukäteen nämä ei ole pakollisia, mutta suositeltavia ja maksullisia.

Vierailija
6/10 |
20.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

kerrotko 6 mistä löydät sen helsingin kaupungin sivuilta?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/10 |
20.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

...sen toki ymmärrän että polikäynnit ja ja esim. fysioterapiat jne. maksavat erikseen, mutta siis neuvolalääkäri ja vieläpä terveydenhoitajan varaamana. Kysyessäni selitystä sain kuulla että uudelleensynnyttäjällä on vain 2 maksutonta käyntiä ja kaikki muut neuvolalääkärit ovat lisäkäyntejä ja maksullisia. Ei mene minun jakeluuni, kun olen saanut käsityksen että kaikki raskauden seurantaan kuuluva on ilmaista...lukuunottamatta siis noita polikäyntejä jne.



Ja alue siis Koskela.

Vierailija
8/10 |
20.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

on silloin sairauskäynti jos olet ollut hakemassa sairista tai muuta kremppaa?? siksi lasku

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/10 |
20.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

up

Vierailija
10/10 |
20.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

...joka toimii neuvolalääkärinäkin. sain perustelun, että maksullisuus johtuu siitä että kyseessä oli ns. lisäkäynti ja Helsingin kaupunki maksaa vain 2 lääkäriä raskauden aikana.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän kolme kahdeksan