Onko sinulla ego ja sisäinen ääni?
Minkälaista se on, miltä tuntuu se että sinulla on ego ja sisäinen ääni? Miten se vaikuttaa sinuun ja elämääsi?
Miltä se ääni kuulostaa, missä se ääni on, mistä se tulee? Mikä ihmeen ääni? Onko joidenkin ihmisten sisällä ihan oikeasti jokin kumman ääni?
Mistä sinä tiedät että sinulla on ego ja sisäinen ääni? Mistä sen mukamas tietää? Miten se sinulle on selvinnyt että sinulla on nuo? Voitko olla aivan varma että sinulla nuo on, vai saatatko olla erehtynyt eikä sinulla olekaan niitä???
Kommentit (5)
Kaikilla on. Toiset eivät vielä sitä tunnista ja toiset taas eivät haluaisi tunnistaa.
Joskus repivän tuomitseva, joskus hiljaa ja ehkä poissa.
Toki on. Sisäinen ääni toimii aina kun ajattelen jotain eli ne ajatukset ilmenee sisäisenä puheena. Tyyliin ”pitäisiköhän vielä tänään käväistä kaupassa” tai ”mitähän tuokin minusta ajattelee”. Ei se ole korvin kuultava ääni, mutta koska se on ikään kuin puhetta, sanoja peräkkäin, sitä tulee sanottua nimenomaan sisäiseksi ääneksi.
Vierailija kirjoitti:
Kaikilla on. Toiset eivät vielä sitä tunnista ja toiset taas eivät haluaisi tunnistaa.
Joskus repivän tuomitseva, joskus hiljaa ja ehkä poissa.
Ihan kaikilla ei ole. Suurin osa tosiaan ajattelee ja mielikuvittelee sanallisesti eli sisäisenä äänenä, mutta on ihmisiä joilla prosessointi tapahtuu abstraktimmin tai jopa alitajunnan tasolla, ja näillä ajatteluun ei liity sisäistä höpötystä.
Ego on, ja vieläpä varsin iso. Mutta sitä sisäistä ääntäni en ole vielä kuullut. Ehkä sillä ei vaan ole vielä ollut mitään asiaa.
Missä ne ovat? Mistä ne tulevat? Mihin ne menevät?