Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Minun tarinani (sisältää varoituksen!)

Vierailija
26.12.2020 |

Olen aina ollut melko urheilullinen, innostun uusista lajeista ja olen jopa uhkarohkeana tunnettu koska olen aina ollut hyväitsetuntoinen ruumiillisen kelpoisuuden ja luottavaisen vahvuuden takia. Olen myös ollut sellaisissa töissä joita voisi verrata vaikkapa kovankinlaiseen urheiluun.
Koko ajan olen myös opiskellut ja siksipä Laitoinkin kaiken opiskelun aiheuttaman stressin kontolle kun yhtä-äkkisesti havaitsin että en muuten jaksa tehdä mitään.
Olen aina ollut hieman kausittainen innostuja joten odotin inspiraatiota liikkua ja opiskelin kovasti niihin aikoihin joten vaikka paino putosi ja lihakset lähtivät niin en huolestunut, aluksi.

Ensimmäinen laiska vaihe kesti noin vuoden, lopulta tajusin että ei voi jatkua ja menin lääkäriin. Lääkäri tarjoili stressiä. Noin puolen vuoden päästä menin uudestaan. Kerroin että opiskelu menee hyvin ja olen tehnyt paljon (luonnontiede) mutta päässäni on aivosumua (hyvä termi jonka tajusin vasta niihin aikoihin) mutta en jaksa yhtään liikkua, laihdun. Kaikki lihakset joista en tiennytkään muistuttavat olemassaolostaan haihtumalla, ryhti yms meni. Stressiä tarjottiin. Sanoin että pari vuotta on nyt ollut ongelmia, stressi ei riitä!

Lääkäri sanoi että ei niin, syy on melko varmasti Ms- tauti jota ei nyt vaan huomata koska syöpä on jo seulottu eikä mitään ja haluanko edes kuulla kun oireet on niin nopeat ja ennuste huono. Minulle ei oltu edes puhuttu paljon mitä tutkittiin, keuhkosyövän varmistivat yhden rankemman työhomman takia(savusukellusta kemikaalikonteissa yms).

Tein opinnot loppuun ja odottelin kuolemaa kunnes minulle soitettiin ja pyydettiin vielä kokeisiin. Syy oli PUNKKI!
Minussa oli ja on punkin aiheuttama borreoloosi. Tänään olen syönyt puolivuotta antibioottia ja muita lääkkeitä, heinäkuun tienoilla oloni parani dramaattisesti, yhtenä aamuna käytännössä olin Terve, edellisviikolla jouduin luopumaan autolla-ajosta kun en enää jaksanut pitää käsiä ratissa!

Jos tulette vakaviin oireisiin ja muutenkin jos liikutte luonnossa, varmistakaa aina punkkien osuus asiaan ja luonnossa liikkujat suojautukaa punkeilta!

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
26.12.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hyvä että selvis.

Vierailija
2/6 |
26.12.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mihinkä oli purrut

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
26.12.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

No mitä piti mennä luontoon. Pthui!

Vierailija
4/6 |
26.12.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Luonto antaa ja luonto ottaa. Luonto karsii ja luonto tappaa.

Vierailija
5/6 |
26.12.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onneksi en asu Etelä-Suomessa.

Vierailija
6/6 |
26.12.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Taas yhtä punikkia on laiskottanut ..

Sincc

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme neljä seitsemän