Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Kuningatar Elisabet ensimmäisen mysteeri?

Vierailija
21.12.2020 |

Kirjoitin kommentin juuri kadonneeseen ketjuun, jossa käsiteltiin juuri filmattavaa sarjaa, jossa Henrik kahdeksannen vaimo, Anna Boleyn, on ih*onväriltää*n aiemmin nähdystä poikkeava. En halua vaivani mennä hukkaan, joten tässä kommenttini saamaani vastakommenttiin. (Pitääpä muuten sijoitella tähtiä muutamiin v*aarallisiin sanoihin, koska tämä aloitus ei tullutkaan ensi yrittämällä näkyviin...)
____

Ei yksi hurahtanut elokuva menneisyyttä tuhoa, vaan tämä nyt vasta alussaan oleva täyshullu tasapäistämis- ja -naamaistamisliike. Ei kissa koirasta mene, vaikka sen opettaisi haukkumaan kuinka hyvin tahansa.

Vaarana tässä k*irjopesussa on se, että tyhmentyvä ihmiskunta alkaa tosissaan menettää menneisyytensä ja sen, mitä siellä tehdyistä virheistä ja onnistuneista teoista on opittu. Miten selität kännykät nenässä istuville tulevaisuuden teineille sen, että sata vuotta sitten m*ustat olivat länsimaissa toisen luokan palvelijoita ja o*rjien jälkeläisiä, kun kerran viisisataa vuotta sitten Englannin kuningatar, aatelisnainen ja Henrik kahdeksannen hovin vaikutusvaltaisin jäsen oli m*usta? Onko tarkoitus tehdä maailmasta tasa-arvoinen paratiisi pakottamalla se unohtamaan epäkohdat sen sijaan, että pidettäisiin niitä epäkohtia oppimisen ja muutoksen lähtökohtana?

Anna Boleyn oli siis m*usta, Henrik kahdeksas oli v*alkoinen, joten heidän tyttärensä, kuningatar Elisabet ensimmäinen oli siis...m*ulat*ti?

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla