Lue keskustelun säännöt.
Remontti/ keittiö/ välitila/ tapetti
12.12.2020 |
Olen remontoimassa omin kätösin keittiön välitilaa ja ajattelin, että siihen tulisi tapetti ja sen päälle lasi. Pohja on maalattua lastulevyä. Mitä kaikkea pitää ottaa huomioon? Oletteko olleet tyytyväisiä ratkaisuun? Miten olette ratkaisseet hellan takaosan? Eli loppuuko lasi hellan korkeudelle, vai onko lasi sen muotoinen, että jatkuu hellan taakse? Tilasitteko lasin ihan vaan lasiliikkeestä?
Kiitos kaikista vinkeistä!
Kommentit (2)
Käsittääkseni se lasi kiinnitetään nurkista ruuveilla, joiden päälle tulee "korkit".
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Itse en laittaisi lasia, on kallis, vaikea työstää ja arka rikkoutumiselle. Laittaisin akryylin / pleksin / tms. läpinäkyvän muovin. Helpompi asentaa ja kun kuitenkin parin vuoden jälkeen haluaa uuden tapetin, niin helpompaa vaihtaa. Ulkonäössä ei ole mielestäni eroa, kun se tapetti on kuitenkin shown tähti.
Jos lasin välttämättä haluaa, ymmärrän, että se on joillekin ehdoton vaatimus, niin lasiliikkeestä lasi. Laittaisin heidät ottamaan mitat, niin jos menee pieleen, niin vastuu on heillä.