Mitä viherkasviasi hoidit viimeksi ja miten?
Otin rönsyliljasta pistokkaita juurtumaan. Samalla silittelin orkideaa että heräsi henkiin upotuskastelulla vaikka oli päässyt jo pahasti kuivahtamaan. Ja ihmettelin miksi yhden hoyani yksi lehtivarsi alkaa kellastua, muu kasvi vielä ihan ok. Täytyy varmaan katkaista se kellastunut varsi. Vaihdoin siihen kyllä kesällä ruukun ja lisäsin multaa, olikohan liian stydiä.
Kommentit (12)
Kastelin peikonlehteä kun näytti nuutuneelta. Suurin osa vedestä hörähti läpi ja tuli aluslautaselle, taidan olla kastellut liikaa lähiaikoina
Katkoin hienohelmasta kuivuneita versoja.
Nypin huonoja lehtiä talvehtivista pelargoneista ja seurailen perhosorkidean ja ludisian nuppujen aukeamista. Kumpi ehtiikän ensin!
Leikkelin varjoviikunaa kun näytti niin toispuoleiselta. Kastelin kaikki viherkasvit.
Kastelin posliinikukat ja ihmettelin, kun paavalinkukka kukkii. Harvinaista minulle. Kaikki yleensä kuolevat.
Uskalsin vihdoin irroittaa ekan keikini ikinä yhdestä orkideasta ja ruukuttaa sen omilleen. Oli pakko rohkaistua, kun sama orkidea alkoi jo pukata toistakin keikiä. En tiedä onko se tekemässä kuolemaa, vai muuten vain innostunut lisääntymään. Vaikuttaa kyllä ihan elinvoimaiselta, mutta tiedä sitten..
Suihkutin Japanin sirovuoripalmun.
Siirsin kärsimyskukan, lyijykukan, tohtorinkukan ja kliivian viileään huoneeseen talvehtimaan.
Tämän keskustelun myötä muistin, etten ole kastellut kaktustani kuukausiin ja nyt se on kuollut :(
Nostin yrtit tehokasteluun altaaseen, nypin viikunasta kuivia lehtiä ja siirsin anopinkielen aurinkoisempaan paikkaan.