Ihmismielen asiantuntijat, auttakaa! (toistuva uni)
Nyt kaikki unentulkitsijat ja ihmismielen asiantuntijat tai ei-niin-asiantuntijat AUTTAKAA! Mua on piinannut jo pidemmän aikaa häiritsevät unet, joissa olen vaarassa tai hädässä, enkä saa apua. Saatan esim. huutaa, eikä kukaan kuule, tai jos kuulee, ei reagoi. Unet ovat kuitenkin saaneet erikoisen ja yksityiskohtaisen juonen, joka on alkanut toistumaan. Nimittäin hädässä tai vaarassa ollessani soitan hätänumeroon, mutta hätäkeskuspäivystäjä sanoo minulle, että minua ei aiota auttaa. Kerron kolmesta viimeisestä unestani. Jos tulee edes jotain ideoita, ajatuksia tai vertaistukea mitä tämä on, olisin kiitollinen vastauksista!
Jokin aika sitten näin unta, että entisen ystäväni mies alkoi käyttäytymään uhkaavasti ja väkivaltaisesti minua ja ystävääni kohtaan heidän kodissaan. Mies oli humalassa ja kävi käsiksi todella rajusti meihin molempiin. Pääsin kuitenkin jotenkin pakenemaan asunnosta ja ulkona tiellä soitin hätäkeskukseen. Hätäkeskuspäivystäjä kuitenkin sanoi minulle, että meidän tulee jotenkin selvitä tilanteesta keskenämme, koska apua ei aiota lähettää.
Toissayönä näin unta, jossa olin ”kotibileissä”. Siellä eräs vieraana oleva mies alkoi riehumaan ja käyttäytymään uhkaavasti minua ja ystävääni (eri kuin aiemmassa) kohtaan. Tunnistin miehen veljeni lapsuudenkaveriksi (nyk. aikuinen), jota en ole nähnyt todella moniin vuosiin. Mies riehui myös kirveen kanssa, mutta ei hakannut sillä meitä. Kävi kuitenkin käsiksi väkivaltaisesti, ja itse unessa puolustauduin väkivaltaa käyttäen pelastaakseni itseäni ja ystävääni hänen kynsistä. Pääsin etäälle tilanteesta, ja soitin paniikissa ja pahoinpideltynä hätäkeskukseen, jossa päivystäjä sanoi, että meidän tulee itse jotenkin rauhoittaa tilanne, koska apua ei aiota lähettää.
Viimeyönä unessa ei ollut tuollaista väkivaltaa, mutta olin kävellen liikkeellä kotikylässäni ja huomasin, että minua seuraa henkilöauto. Auto pysähtyi kohdalleni ja sieltä nousi kaksi miestä ulos, jotka yrittivät väkisin saada minut sisälle autoon. Pistin täysiä kampoihin ja olin varma, että nyt käy todella huonosti tavalla tai toisella. Jotenkin pääsin irti miesten otteesta ja pakenin. Auto seurasi minua, mutta sain eksytettyä ne. Soitin hätäkeskukseen ja kerroin tilanteeni ja paikan mihin tulla pelastamaan minut, mutta hätäkeskuksesta sanottiin, ettei kuulosta yhtään siltä, että tarvitsisin apua. Tästä uni jatkui vielä, ja juoksin erään lukioaikaisen ystäväni lapsuudenkotiin, jossa oli ystäväni ja hänen isänsä. Selitin heille tilannetta, ja he reagoivat asiaan samalla tavalla, kun oisin kertonut heille mitä tahansa arkista perusasiaa tai kuulumista. Ystäväni isä oli juuri lähdössä autolla jonnekin, ja kysyin voisiko hän viedä matkalla minut kotiin, koska pelkään niitä sieppaajia. Hän vain sanoi että voin varmasti kävellä, tuskin minulla mitään hätää on.
Unet ovat oikeasti todella häiritseviä ja herättää minussa erikoisia ”vaistoja”. Unessa ajattelen vahvasti ”tapa tai tule tapetuksi” – tyyppisesti mikä on todella pelottavaa. Lisäksi en todellakaan ole mikään väkivaltainen tai sen ihannoija, en pysty esimerkiksi katsomaan raakaa väkivaltaa sisältäviä elokuvia, vaan pää on aina käännettävä pois. Unissa kuitenkin joudun puolustautumaan turvautuen melko hurjaankin väkivaltaan pelastuakseni. Mitä mun alitajunnassa liikkuu? Unet jäävät vahvana pyörimään mieleeni ja teen tällä hetkellä melko itsenäistä työtä ilta- ja yöpainotteisesti ja täytyy myöntää, että olan yli kurkkiminen ja varpailla olo on tullut pikkuhiljaa osaksi työvuoroja…
Kommentit (5)
Yhden teorian mukaan painajaiset - tai sellaiset unet joissa joudut hätään ja pitää pelastautua - ovat aivojen tapa valmistautua sellaisiin tilanteisiin joissa joudut ihan oikeasti vaaraan. Eli Aivot harjoittelevat näitä tilanteita etukäteen, jotta osaavat sitten toimia kun tilanne on edessä. Em. lisäksi tällaiset unet lisääntyvät silloin kun kärsit stressistä elämässä. Tämän olen huomannut itse. Viimeiset 100 000 vuotta ihmisen historiassa stressitilanne tarkoitti kirjaimellisesti hengenvaaraa, jolloin luonnollisesti aivojen pitää harjoitella entistä enemmän että ovat skarppina kun se naapuriheimo hyökkää oikeasti. Meidän aivot ovat biologisesti käytännössä lähes samat kuin kivikaudella ja vaistot aivan varmasti ovat samat. Nykymaailman suht. turvallinen ympäristö ei ole ehtinyt evoluution kautta vielä vaikuttaa vaistoihin niin paljoa, että ne olisivat mukautuneet nykymaailmaan. Pari sataa sukupolvea eteenpäin, tilanne voi olla eri.
Suosittelisin lääkkeeksi jotakin joka rauhoittaa hermoja ja nostaa turvallisuuden tunnetta ja elämänhallinnan tunnetta. Esimerkiksi meditaatiota, joogaa, keskusteluita ystiävien kanssa, rauhoittavien kirjojen lukemista, jne.
ps. Biologisesti tuo yöllä valveilla oleminen ei ole normaalitila, vaan historiassa se tarkoittaa akuuttia vaaratilannetta. Tämä nostaa kehosi stressitasoa ja "liskoaivosi" voivat ajatella että olet jatkuvassa hälytystilassa, jolloin kehosi ei saa ihan oikeasti levättyä. Jos mahdollista, kokeile luopua yötyöstä ja siirtyä normaaliin päivärytmiin, josta kehosikin pitäisi.
Kiitoksia kovasti hyvistä näkökulmista ja pointeista! Oon itse keskittynyt miettimään aika paljon mistä johtuu se, etten unissani saa apua hätätilanteissa, vaikka sitä koitan virallisesti hakea, vaan täytyy selvitytyä yksin. Kaippa minulla on perusturvallisuuden tunteen luomisessa tekemistä, sen kyllä myönnän ja tunnistan. Mutta nyt myös nuo evoluutioasiat ja aivojen harjoittelu kuulostaa ihan loogiselta.
- ap
Pelkäätkö jotakin. Esim. Työttömyyttä, koronaa t.m.s. ne miehet unissasi symboloivat uhkaa, jota pelkäät. Ei kuitenkaan tarkoita, että olisit vaarassa, vaan ne ovat omia pelkojasi.
Vierailija kirjoitti:
Pelkäätkö jotakin. Esim. Työttömyyttä, koronaa t.m.s. ne miehet unissasi symboloivat uhkaa, jota pelkäät. Ei kuitenkaan tarkoita, että olisit vaarassa, vaan ne ovat omia pelkojasi.
Itseasiassa joo, korona-aika on lyönyt vähän kapuloita rattaisiin mun opiskeluasioissa ja olen myös jonkin verran pelännyt töiden vähentymistä tai menetystä. Ja skenaariot saa mun olon melko voimattomaksi, koska jos opiskelut eivät edisty eikä töihin pääsisi, menisi talousasiat ja varmaan henkinen hyvinvointi ihan sekaisin. Tämä voi olla oikeasti todella hyvä pointti. Kiitos.
Unessa tapahtuvat asiat ovat sinun omia eri puoliasi, jotka hyökkäävät kimppuusi. Ne ovat asioita, joita välttelet ja mietit. Toisaalta on kyse myös todellisiin hätätilanteisiin valmistautumisesta eli voit esimerkiksi pelätä väkivaltaa myös valveilla jostain syystä mitä joskus on tapahtunut. Monilla on traumamuistoja uhkaavista tilanteista.