Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Erotako vai ei

Vierailija
15.11.2020 |

Heips kaikki,

En tiedä mitä tekisin parisuhteeni kanssa. Olen suhteessa ja meillä on 4kk ikäinen tytär. Lapsen isä on ulkomaalainen, emmekä asu kummankaan kotimaassa. Mieheni ei halua muuttaa suomeen, minä haluaisin muuttaa lähelleni perhettä ja että meillä olisi edes jonkinlainen tukiverkosto. Hänen oma kotimaansakkaan ei hänelle kelpaa.

Asia risoo minua niin paljon että olen ehkä jopa valmis eroamaan ja muuttamaan kaksin lapseni kanssa suomeen.

Mitä olette mieltä? Onko itsekästä erota ja rikkoa perheemme, vai kärvistelenkö onnettomana maassa missä en viihdy tippaakaan.. en tiedä mitä tehdä. Mies on ehdoton sille ettei suomeen muuteta.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
15.11.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei liity varsinaiseen kysymykseen, mutta miksi alunperin perustit perheen maassa, missä et ensinkään viihdy? Olisi kannattanut ennen lapsen hankkimista sopia se, missä maassa sitä perheenä asutaan.

Vai sovitteko? Ja nyt olet muuttanut mielesi, ja vaadit miestäsi toimimaan sinun tuuliviirisi mukaisesti?

Vierailija
2/2 |
15.11.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olimme sopineet että muutamme suomeen mutta tämä virus pilasi suunnitelmat. Nyt kun yritän uudelleen sopia muutosta niin onkinnyhtäkkiä ehdoton linja kellossa. Ja raskaus ei ollut suunniteltu mutta päätimme pitää lapsen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla