Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Miten tukea teiniä? Ensimmäinen isäviikonloppu moneen vuoteen tulossa

Vierailija
13.11.2020 |

15-vuotias tyttäreni on lähdössä huomenaamulla isänsä luokse viikonlopuksi. Isä ei juuri ole ollut mukana hänen elämässään - erosimme 11 vuotta sitten, eikä miestä ole juuri sen jälkeen kiinnostanut lapsensa. Viimeksi tyttö on nähnyt häntä 3 vuotta sitten, kun menivät kahville yläasteen aloittamisen kunniaksi.

Mies ei ole väkivaltainen, eli uskallan kyllä päästää tyttären hänen luokseen. Tyttö itse toivoi tätä reissua, mutta nyt tänä iltana on vaikuttanut stressaantuneelta ja silminnähden ahdistuneelta. Kun kysyin, haluaako perua vierailun, vastaus oli että ei. Millaista henkistä tukea voisin tässä vaiheessa vielä antaa? Haluan, että tyttö tutustuu isäänsä (vaikka vasta näin myöhäisessä vaiheessa) kun sitä itsekin haluaa.

Jos taustatietoa tarvitaan, olemme tosiaan uusperhe, minulla on uusi mies ja tytöllä kaksi pikkusisaruspuolta. Eksällänikin on käsittääkseni myös tytölle pikkusiskopuoli jostain aiemmasta suhteesta, mutta häntä en ole koskaan tavannut.

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
13.11.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse pitäisin huolen siitä, että tyttö tietää, että soittaa saa ihan milloin tahansa, kuten myös tulla kotiin, jos tulee sellainen olo, että ei halua enää olla isällään tai jos ahdistus kasvaa liian suureksi. Kertoisin myös, että on normaalia jännittää yms. tällaisessa tilanteessa ja että toivon, että tytöllä on kivaa isällään. Positiivisen kautta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla