En voi mennä nukkumaan, jos keittiö ei ole siisti
Kommentit (17)
Semmoiset jotka eivät voi kuoleman hetkellä sanoa eläneensä, vaan saaneensa elämältä lahjaksi aina siistin keittiön.
Sellaisia, jotka eivät koskaan ole olleet oikeasti väsyneitä.
Sellainen, joka voisi tulla nyt kylään ja siivota tuon räjähtäneen keittiön puolestani. Koska minä kyllä pystyn menemään nukkumaan kunhan mikään levy tai uuni ei ole päällä eikä mikään ruoka jää pöydälle pilaantumaan.
Mulla oli noin, kun asuin yksin. En tykkää aamulla alkaa siivota ja tiskit masentaa. Vähän sama, kuin että mieluummin pesen astiat käytön jälkeen kuin ennen käyttöä.
Sellaiset, jotka eivät kestä elämän keskeneräisyyttä ja epätäydellisyyttä,kulissin ylläpitäjiä.
Minä. En näe mitään syytä miksi menisin nukkumaan niin että keittiöni on sotkuinen. Ei se tosin ikinä ole.
Kyllä siivoan aina keittiön illalla. Tulee hyvä olo ja aamulla mukava keitellä kahvit. Tiskikone on huippu. Sinne vain likaiset ja pintojen pyyhintä. Mitä tähän turhaa sälää ja lehtikasoja en keittiössä pidä.
Siistit. Ihmiset arvostavat erilaisia asioita ja minä pidän siististä keittiöstä.
Vuosia kestäneiden syöpähoitojeni aikana olin joskus niin uupunut, etten jaksanut siistiä keittiötä illalla. Siivosin keittiön aamulla.
Minä. Sama kuinka myöhään menee, siistin keittiön ennen nukkumaanmenoa. En halua ensimmäiseksi aamulla katsella edellisen päivän sotkuja.
Vierailija kirjoitti:
Sellaiset, jotka eivät kestä elämän keskeneräisyyttä ja epätäydellisyyttä,kulissin ylläpitäjiä.
Ketä varten luulet minun kulissia ylläpitävän, kun ei minun luonani ikinä ketään ensimmäiseksi aamulla käy? Ihan itseäni varten minä siivoan.
Minä myös. Siivoan tosin jälkeni saman tien eli keittiö on koko ajan siisti eikä sitä tarvitse erikseen illalla siistiä. On kiva kun päivää ei tarvitse aloittaa siivoamalla eilisiä sotkuja.
Vierailija kirjoitti:
Sellaisia jotka eivät halua herätä aamulla kaaoksen keskelle, eivätkä ehdi aamulla siivota ja jotka eivät halua kohdata samaa kaaosta kotiin tullessa, kun ensimmäinen askare olisi laittaa ruokaa siellä sekamelskassa. Iltainen sotku seuraa rasitteena pitkälle seuraavaan päivään.
Kysehän ei ollut ihmisistä, jotka tekevät näin vaan jotka sanovat tekevänsä näin. En minäkään jätä keittiötä siivoamatta, mutta jotenkin huvittaa nämä ihmiset, jotka säännöllisesti mainostavat milloin mitäkin siivousrutiinejaan. Laiska töitään luettelee jne.
Minä valitettavasti voin mennä nukkumaan, vaikka olis koko kämppä hujan hajan ja niinhän se useimmiten sitten onkin. Sitten ahdistaa, kun on sotkuista, muttei kuitenkaan saa aikaiseksi siivota.
Sellaisia jotka eivät halua herätä aamulla kaaoksen keskelle, eivätkä ehdi aamulla siivota ja jotka eivät halua kohdata samaa kaaosta kotiin tullessa, kun ensimmäinen askare olisi laittaa ruokaa siellä sekamelskassa. Iltainen sotku seuraa rasitteena pitkälle seuraavaan päivään.