Kirkasvalolaitteen käyttö aamuisin?
Kaamosmasennuksen oireita pukkaa ja tuollainen kirkasvalo löytyisi kotoa.
Puolisen tuntia kai olisi riittävä aika olla valossa, mutta se tarkoittaisi sitä että pitäisi herätä nykyistäkin aikaisemmin (reilusti ennen kuutta) jotta ehtisi istua tököttää lampun edessä tarpeeksi. Vai pitääkö aamurutiineja tehdessä raahata lamppua huoneesta toiseen? Siispä te, jotka kirkasvaloa käytätte: mitä ihmettä teette sinä aikana kun se on päällä?
Kommentit (2)
Syön aamupalaa ja juon kahvia. Onnea kaamosmasennuksen selättämiseen, itsellä kirkasvalo ei poista kokonaan mutta auttaa kuitenkin. Jos olisi varaa, niin ostaisin joka huoneeseen lampun. Niitähän on sellaisia tabletin kokoisiakin akkukäyttöisiä, joita on helpompi kuljetella kotona myös edestakaisin. Muista D-vitamiini! ♡
Tämä ei sinua lohduta, mutta ostin kirkasvalolampun nyt kun olen Koronan vuoksi pääasiassa etänä. Toimistolle lähtiessä olisikin haastetta saada valoa riittävä aika.