Belgiassa on ollut maskipakko ja sakonuhka kuukausia -> tartuntojen esiintyvyys on nyt lähes 10-kertainen Suomeen verrattuna.
Kommentit (39)
Ei tämäkään tieto maskifasisteja hillitse.
He haluavat että jotain tapahtuu, kun säkkipillin soittaja on lopettanut ja Darudeakaan ei yhteisöllisyyspöhinöissä enää soiteta parvekkeella kello 20.00 koko Suomessa 😂😂😂😂
Väentiheydessäkin taitaa olla eroja.
Niinpä, Kiinassa syödään riisiä ihan tolkuttomasti.
Pääasia on, että käytetään maskeja. Koronasta viis!
Yeeeeee!* Useita satoja. Kaikki? Tai sinä itse, kun elämaäsi menee eteenpäin. Sinä joudut, menet sen eteen.
Ya playing chess? Or some korona, jut F* lies??
Yeeeeee!* Useita satoja. Miljaredeja jotka eivät; Tai sinä itse, kun elämääsi menee eteenpäin. Sinä joudut, menet sen eteen.
Ya playing chess? Or some an Egyptian game, like Senet against what is coming on to every one of you?
You should pass.
Not drop in to the deadly truth that faces along with it.
Both exist.
But the life is that flash forever.
So drunken of the life!!!
En kadu.
Egyptian game, like Senet agaist what is coming on to every one of you?
You should pass.
Not drop in to the deadly truth that faces along with it.
Both exist.
But the life is that flash forever.
So drunken of the life!!!
En kadu.
Ja silti maski on vale, peittämään sairaalainfektiota.
Laitoin maskin päähän eilen kun menin kauppaan. Teki mieli pitää kylttiä mukana etten oikein näihin usko mutta leikin mukana.
Vierailija kirjoitti:
Väentiheydessäkin taitaa olla eroja.
Juuri tässähän se hyvin nähdään ettei maskia auta vaan juurikin ne riittävät turvavälit.
Ilman maskeja se Belgian tilanne olisi vielä moninverroin pahempi.
Ottamatta kantaa maskien tarpeellisuuteen, pitää muistaa, että Belgian pinta-ala on noin 1/11 Suomen pinta-alasta ja siellä asuu puolet enemmän ihmisiä kuin Suomessa. Helpolla matikalla siis siinä missä Suomessa on yksi ihminen, on Belgiassa 22 eli etäisyyksien pitäminen on huomattavasti haastavampaa, etenkin tiiviisti asutuissa kaupungeissa.
Tsekeissä myös maskipakko sisätiloissa jo viikkoja ja tartunnat räjähtäneet, 7500 tartuntaa per päivä pahimmillaan ja väkeä 10,6 miljoonaa.
Kyllä Suomessa tulisi kova itku jos täällä tartuntoja olisi 3500/pvä kun on jo parista sadastakin.
Belgian väestötiheys on 345/km², Suomen 16,3/km². Ei siis voi verrata.
Vierailija kirjoitti:
Belgia on täynnä maaaaamuuuuujaaaaa. Eihän ne apinat mitään osaa.
Ei ne "peruspelkialaiset" paljon viisaampia ole.
No tottakai se leviää kun juuri kukaan ei sitä maskia oikeasti osaa käyttää. Se on ihan sama jos sitä pidetään vain näön vuoksi niin kuin 99% tekee ja suurin osa näistä maskipakosta huutelijoista.
Vierailija kirjoitti:
Belgian väestötiheys on 345/km², Suomen 16,3/km². Ei siis voi verrata.
Juu. Se on ihan eri asia.
Suomessa muutenkin ollaan esim. bussipysäkillä 5m päässä toisistaan ja bussissa laitetaan viereiselle penkille kassi, jotta kukaan ei vaan istuisi siihen. Suomalaiset on siis ihan luonnostaan suojassa koronalta.
Laita haku:
TAYS tehohoito influenssa tehohoito:
Saat tuloksen, jossa 15 % sai tehohoitoon johtavan viruksen ollessaan sairaalassa.
Miten Covid?
Tabu ja salaisuus on ja pysyy, ja toisia syytetaan, muita.
Kunnes itse totuus tulee esille kuin aurinko.
Paistaa varjoihin, jotta katoavat.
Maskeja pitää käyttää kaikkien oikein, muuten niistä on vain haittaa. Käytännössä tämä ajatus maskien vaikutuksesta viruksen pienenemiseen ei tule toteutumaan missään maassa.
Koska maskeja pystytään realistisesti käyttämään melkein oikein vain sairaaloissa hoitotilanteissa. Niiden oikea käyttö tavallisissa arjen tilanteissa kaikkien kansalaisten osalta missä tahansa maassa on täysin utopistinen ajatus.
Se maskihan on pelkkä apuväline sellaisissa tilanteissa, joissa turvavälien pitäminen on vaikeaa tai mahdotonta. Ne eivät korvaa turvaväliä, mutta pienentävät tartuntariskiä edes jonkin verran esim. bussissa istuessa.
Siksi on ihan turha tehdä näitä "servausaloituksia" joissa pidetään tartuntojen kasvavaa määrää todisteena siitä että maskit eivät toimi.
Eihän se maski tartuntoja mihinkään vähennä.