Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Ne, jotka vertaavat koronaa influenssaan, kannattaisi tutustua siihen, mitä tarkoittaa yleisvaarallinen tartuntatauti

Vierailija
08.10.2020 |

Covid-19 on luokiteltu yleisvaaralliseksi tartuntataudiksi, sen sijaan influenssa (paitsi lintuinfluenssa) ja flunssa eivät sellaisia ole.

https://fi.wikipedia.org/wiki/Tartuntatauti#Yleisvaaralliset_taudit

"Tartuntataudista tekee yleisvaarallisen suuri tarttuvuus, vaarallisuus, ja jos sen leviäminen voidaan estää tautiin sairastuneeseen, taudinaiheuttajalle altistuneeseen tai tällaiseksi perustellusti epäiltyyn henkilöön kohdistettavilla toimenpiteillä."

Tuossa näkyy myös lista yleisvaarallisista tartuntataudeista.

No, minäpä kerron ihan muutaman yleisen asian. Nämä yleisvaaralliset tartuntataudit ovat sellaisia, joiden vuoksi rajoitustoimenpiteitä voidaan henkilöön kohdistaa. Kuten siis karanteeneja ja eristyksiä. Lisäksi yleisvaarallisen tartuntataudin hoito on henkilölle itselleen ilmaista. Eli esim. koronaa hoidetaan ilmaiseksi, mutta influenssaan sairastuneen on kustannettava hoito itse.

Sikainfluenssakin oli silloisen pandemian aikana vähän aikaa yleisvaarallisten tartuntatautien listalla, mutta se poistettiin sieltä myöhemmin.

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla