Mitä vakuutuksia sinulla ja perheelläsi on?
Kolmihenkinen perhe: autossa pakollinen liikennevakuutus, kasko, kotivakuutus, vapaa-ajan tapaturmavakuutus, oikeusturvavakuutus, matkatavaravakuutus, matkavakuutukset ammattiliiton kautta molemmilla, itsellä henkivakuutus, sairaskuluvakuutukset kaikille. Yhteissumma n. 2000 e/vuosi.
Kommentit (11)
Kotivakuutus ja autovakuutus,lapsilka tapaturmavakuutus. Sairauskuluvakuutukset olisi turhia, on toimiva terveyskeskus ja yliopistosairaala päivystys lähellä.
Hirveä lista teillä vakuutuksia aivan poskettoman kalliilla. Auto liik. + osakasko 320e ja kotivak. 130e. Liitosta matkavakuutus. Jos nyt vertaa niin maksatte 1500e enemmän vuodessa. Aikamoinen ero.
Kahden auton vakuutukset (pakolliset ja tuulilasit), kiinteistövakuutus, kotivakuutus, kolmen lapsen sairaskuluvakuutus, kaksi henkivakuutusta (vanhemmat). Kotivakuutus sisältää noi oikeusturvat ja matkat jne
Autoon liikennevakuutus ja täyskasko, kotivakuutus (kiinteistö ja irtaimisto täydestä arvosta), jatkuva matkavakuutus. Yht. vähän reilu 1200e/vuosi
Vakuutusmaksut 10 000 € vuodessa ja vakuutuskohteiden luettelo 20 sivua pitkä.
En tiedä. En pysy kärryillä eikä oikeastaan kiinnostakaan. Meillä vaimo hoitaa vakuutusten kilpailuttamisen ja sen rumban askelkuvioiden seuraamiseen putkiaivoni eivät taivu. Viimeksi kysyin kesäkuussa, mitä vakuutusturvaa minulla on jos telon itseni talon maalauksessa, mutta on varmaan useamman kerran jo vaihtanut yhtiötä sen jälkeen.
Vierailija kirjoitti:
Vakuutusmaksut 10 000 € vuodessa ja vakuutuskohteiden luettelo 20 sivua pitkä.
Noin laajalla omaisuuspaletilla luultavasti kannattaisi jättää muut kuin lakisääteiset vakuutukset ottamatta. Hajautus on jo riittävä vakuutus jos kohteet nyt eivät kymmeniä miljoonia arvoltaan ole ja valmistettu ruudista ja paperista.
Kotivakuutus, lapsille tapaturma ja sairaus, aikuisille samat plus oikeusturva ha toimeentulovakuutus.
Aikuisille henkivakuutus joka kattaa asuntolainan. Tätä suosittelen! Jos puoliso kuolee äkillisesti, on ihan hyvä ettei siinä surussa joudu vielä miettimään onko varaa asunnon pitämiseen, vaan henkivakuutus kattaa puolison osan asuntolainasta.
Yhteensä noin 1500 vuodessa.
Vierailija kirjoitti:
Hirveä lista teillä vakuutuksia aivan poskettoman kalliilla. Auto liik. + osakasko 320e ja kotivak. 130e. Liitosta matkavakuutus. Jos nyt vertaa niin maksatte 1500e enemmän vuodessa. Aikamoinen ero.
Osakasko ei korvaa oman mokan takia tapahtunutta kolarointia esimerkiksi.
Kotivakuutus vuokra-asuntoon. Kahden alaikäisen tapaturmavakuutus, auton liikenne-ja osakaskovakuutus, minulla vakavan sairauden varalta vakuutus. Yht 750€/vuosi.