Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kiinan tai Ruotsin koronaratkaisut olisivat olleet molemmat parempia kuin Suomen nykyinen koronastrategia

Vierailija
30.09.2020 |

Kiinan mallilla virus olisi voitu kesällä tukahduttaa, kun tartuntoja oli muutenkin hyvin vähän. Kesällä hetkeksi aikaa lockdown, niin kotimaan epidemia olisi tukahtunut kokonaan. Sitten olisi pitänyt vain huolehtia siitä, ettei korona tule enää uudelleen maahan ulkomailta. No, ei huolehdittu, vaan sitä tuotiin lentokonelasteittain Pohjois-Makedoniasta.

Toinen vaihtoehto olisi ollut Ruotsin malli vähän muunneltuna. Eli oltaisiin tehty, niin kuin Asko Järvinen keväällä ehdotti, että annetaan lasten, nuorten ja nuorten aikuisten sairastaa korona kesällä ja suojataan vain riskiryhmät. Jos niin olisi tehty, niin nyt toinen aalto olisi paljon lievempi.

Kaikkein huonoin koronastrategia on Suomen nykyinen strategia, joka on ns. löysässä hirressä roikkumista. Epidemia etenee hitaasti mutta varmasti, mutta samalla talous kärsii kauheasti joka ainoa päivä, ihmisiä joutuu työttömiksi jne.

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kaksi yksi