Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Olen 42-vuotias. Olisinpa tiennyt nuorena, kuinka kaunis minusta vielä tulee!

Vierailija
21.09.2020 |

Minulla oli teini-iästä 40-vuotiaaksi paha akne, johon ei auttanut mitkään hoidot eikä lääkkeet. Kasvot olivat aina oudon malliset ja jotenkin turvonneet. Posket erityisesti.

Äsken otin muutaman kuvan Tinderiä varten ja hämmästyin. Akne lähti pari vuotta sitten, ja sen jättämät arvet ovat nyt parantuneet jonkin verran. Isompi yllätys oli, että poskistani on kadonnut se turvotus ja ylimääräinen pyöreys. Näytän melkein kuin eri ihmiseltä. Nenäni on edelleen samanlainen oudon mallinen kuin ennenkin, ja huulet voisivat olla tasaisemmat ja silmät suuremmat. Näistä "virheistä" huolimatta näytän mielestäni kauniilta! Ensimmäisen kerran elämässäni.

Vielä vuosi sitten olin masentunut ja kaljuuntuminenkin oli lähellä. Nyt osa hiuksista on tainnut kasvaa takaisin. Ohuet ovat vieläkin, mutta ei se haittaa kun ne saa edes laittamalla asiallisen näköisiksi.

Jos vaikka 25-vuotiaalle itselleni olisi näytetty tuo nyt ottamani kuva, olisin varmaan alkanut itkeä. Olin tosi epävarma ja huolissani ulkonäöstäni. Uskoin aina olevani ruma.

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
21.09.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tällaista ei voi postata someen, enkä mielelläni postaa sinne edes selfieitä, koska se tuntuu kehujen kerjäämiseltä. Kirjoitan siis asiasta tänne ja sitten annan olla. :)

ap

Vierailija
2/6 |
21.09.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Muistakaa te kaikki ulkonäöstänne epävarmat nuoret, ja miksei vanhatkin, että mitään ei välttämättä ole menetetty. Ehkä tekin vielä heräätte joku aamu kauniina.

ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
21.09.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tutkituta vielä rauta-arvot (ferritiini). Jospa hiuksetkin alkaisivat kasvaa.

Vierailija
4/6 |
21.09.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minäkään en ole koskaan näyttänyt niin hyväktä kuin nyt näin nelikymppisenä. Olin pitkään täysin babyface ja kohelo varsanjalka, mutta parisen vuotta sitten minusta kuoriutui elegantti nainen. Ikinä ei ole tuntunut niin hyvältä kuin nyt. Ainainen valokuvakammokin on tiessään, koska näytän naiselta enkä joltakin omituiselta naislapselta.

Nautitaan me nyt, aloittaja. Parempi myöhään kuin ei milloinkaan. :)

Vierailija
5/6 |
21.09.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onneksi olkoon AP!

Toki tähän ketjuun varmaan tulee heti joku lyttäämään, ettet voi nelikymppisenä olla kivan näköinen.

Omasta kokemuksesta sanon, että minulle kävi samoin. Nuorena olin paksu poskinen pullukka.

Nytnelikymppisenä laihdutin liikakilot pois, aloin urheilla, ja söin terveellisesti. Kasvoista suli se lapsen pyöreys, ja isot silmäni ja täyteläiset, muhkeat huuleni ikään kuin pääsivät oikeuksiin. Olen nyt kauniimpi kuin pulloposkisena parikymppisenä. Kuulen viikottain kehuja ulkonäöstäni, joten asia ei ole pelkkää kuvitelmaani.

Vierailija
6/6 |
21.09.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Tutkituta vielä rauta-arvot (ferritiini). Jospa hiuksetkin alkaisivat kasvaa.

Tämän teinkin silloin vuosi sitten. Oli todella matala ja aloin syödä rautalisää. Lisäksi 5 kk sitten aloitin vhh-ruokavalion ja pätkäpaaston. Luulen että sekin on vaikuttanut, ainakin ihoon.

Kiva kun täällä on muitakin nelikymppisenä kukkaan puhjenneita!

ap

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi kuusi kahdeksan