Kerro tässä anonyymina jokin oma tapasi, jota yleensä paheksutaan?
Minä aloitan!
Ostan paljon uusia vaatteita netistä, edullisia, ei laadukkaita, kun kyllästyn tai vaate menee huonoksi, vien kierrätyskonttiin. Eli tuen tätä "kertakäyttö" kulttuuria ja pikamuotia. Siksi että tykkään uusien vaatteiden tuomasta ilosta, olen materialisti ja on mukava olla aina uusissa vaatteissa.
Mikä on sinun syntisi ja kerro myös mikä on syy Huom todellinen syy! toiminnallesi?
Kommentit (27)
Emmä ala tolllaselle aivovammaselle mitäään selittämään.
Syön siten, että sekoitan kaiken lautasella ennen kuin alan haarukoida ruokaa suuhun. Lihan, lisukkeen, kastikkeen, vihannekset ja salaatin. Yhdeksi mössöksi.
Todellinen syy: minusta ruoka maistuu parhaalta silloin.
(Juu, vieläkin täällä. 👋)
Vierailija kirjoitti:
Emmä ala tolllaselle aivovammaselle mitäään selittämään.
Mukavaa iltaa sinnekin :)
Ostan luotolla matkoja. Ei olisi oikeasti varaa mutta sitten kun se luottokorttilasku pitää saada maksettua matkan jälkeen niin väkisin säästän ja karsin tarpeellisestakin. Aina vannon että ei enää ikinä, kun syön pelkkää puuroa ja makaronia sen takia että halusin viikoksi Espanjaan. Ja miksikö? Koska koen että jään jostain paitsi mitä kaikilla muilla on, koin nuorena häpeää etten ollut koskaan käynyt kuin Virossa jne. Totta kai myös nautin siitä matkalla olosta ja elämyksistä mutta myös siitä ettö olen se tyyppi joka matkustelee ja näkee maailmaa.
Kulutan sähköä paljon ja syön lihaa 🤭
Vierailija kirjoitti:
Syön siten, että sekoitan kaiken lautasella ennen kuin alan haarukoida ruokaa suuhun. Lihan, lisukkeen, kastikkeen, vihannekset ja salaatin. Yhdeksi mössöksi.
Todellinen syy: minusta ruoka maistuu parhaalta silloin.
(Juu, vieläkin täällä. 👋)
Tää taitaa olla sulle todellinen ongelma pääsi sisällä.
Kävelen täysillä päin akkoja ulkomaan lomareissuilla ihan tahallani. Sitten kun tulee kunnon törmäys, niin käytän akkojen hämmennystä hyväksi ja kähmin nopeesti tissit ja pyllyt ja kaikki paikat mitä äkkiä ehtii.
Ai kuule että on monta muhevaa akkaa tullut kourittua oikein kunnolla.
Nuolen kotona lautasen puhtaaksi. Muuten siihen jää paljon hyvää sulanutta voita. NAM!
Vierailija kirjoitti:
Matkustelen, vaikka olen työtön.
Syy toiminnalle: Koska voin. Olen itsekäs. Sen kun vielä sanoo ääneen, niin paheksuminen tuplaantuu.
Pelaan tietokonepelejä välillä koko vapaapäivän. Pitäisi varmasti siivota ja hoitaa puutarhaa, tai tarjota parisuhdeaikaa. Mutta se on ihan mun omaa aikaa, täysin tuottamatonta.
Olen koko päivän yöpaidassa, katson netflixiä ja syön herkkuja ja hyvää ruokaa sängyssä. Ei kovin usein harmi vaan ehdi mutta aina kun vaan voi.
Haistelen wc-paperia pyyhkimisen jälkeen.
Ja lisää vielä, että se pikamuoti on helposti saatavilla ja paljon vaihtoehtoja. Koen eettisesti hyväksyttävien vaatteiden löytämisen vaikeana.
Ap