Miten teette uuni avokadot? Siis
Halkaistaan, päälle jotain juusto? Uuniin, kauanko?
Kommentit (14)
Siis mitkä? Avokadon makuhan kitkeröityy lämmittäessä, se on tarkoitettu syötäväksi kylmänä tai huoneenlämpöisenä.
En tee. Avokadon maku ja koostumus menevät kuumentaessa huonoiksi.
Uuniavokaadot, voi luoja! Seuraksi raakoja perunoita.
Jos välttämättä haluaa lämmittää avokadoa, tee kasvissosekeiton pohja (vettä, mausteita, sipulia, purjoa jne), kiehauta hyvin ja soseuta. Anna jäähtyä hetki. Muussaa avokado ja soseuta joukkoon. Tulee ihan hyvänmakuinen keitto, mutta missään nimessä ei saa olla lähellekään kiehuvan kuumaa tai maku menee pilalle. Tarjoile karamellisoitujen sipuleiden kanssa.
Vierailija kirjoitti:
Aamiaisavokadot: https://www.meillakotona.fi/reseptit/aamiaisavokado .
No hyi. Avokadoa ei saa kuumentaa kuin aivan vähän, muuten sen maku menee pilalle.
Miksi avokado pitää kypsyttää ja laittaa vielä kovia rasvoja eli juustoa mukaan.
Laita mielummin uuniin täytettyjä tomaatteja, paprikoita, tai kesäkurpitsaa.
Koverra tomaatin/kesäkurpitsan sisus pois,hienonna sisus ja käytä se tekemääsi täytteeseen (jauheliha, tonnikala, kasvis) sipulia, valkosipulia, mausteiksi yrttejä, pippuria, suolaa. Pintaan juustoraastetta.
Avokado ei ole varmaankaan parhaimmillaan paistettuna, menee myös ruman väriseksi.
Vierailija kirjoitti:
Siis mitkä? Avokadon makuhan kitkeröityy lämmittäessä, se on tarkoitettu syötäväksi kylmänä tai huoneenlämpöisenä.
Ei pidä paikkaansa. Minä paistan avokadoviipaleita pannulla, niistä tulee mielettömän hyviä, kun paistaa pinnat rapeiksi.
Avokadoista tehdään myös dipattavia "ranskiksia", avocado fries. Googlatkaapa huviksenne ja myös baked avocado.
Laitetaan makara päälle ja etam juusto.
Halkaistaan, kaiverra sisus ja tee mieleinen täytete, hyödynnä sisus tähän täytteeseen, juustoraastetta ja uuniin.