Rikkaat maat ovat varanneet puolet maailman korona-rokotteista
Onko tämä kielletty aihe keskustella?
Yksi ketju katosi bittiavaruuteen jo kolmannen kommentin jälkeen.
Kommentit (16)
Eikö Suomen pitänyt olla yksi maailman rikkaimmista maista? Yksi lähäri sano mulle että maailman rikkaimpia maita.
Vierailija kirjoitti:
Eikö Suomen pitänyt olla yksi maailman rikkaimmista maista? Yksi lähäri sano mulle että maailman rikkaimpia maita.
Vaikka olisikin, Suomi ei etuile rokotusjonossa.
Vihreät ministerit, Ohisalo ja Haavisto ovat sitä mieltä, että Suomeen tulevat kehitysmaalaiset pitää rokottaa koko kansakuntana ennen Suomeen saapumista.
Kuka hullu haluaa jonkun korona-rokotteen... ?
Never!!
Meillä kehitellään omaa rokotetta, juuri tästä syystä.
Ei taida koronarokotteen jaossa BLM?
Siis oikeasti olette hädissään saatteko pika-aikataululla kehitetyn rokotteen, josta voi saada vaikka mitä sivuoireita vuosia myöhemminkin. Tää tauti on käytännössä pelkkä flunssa, mikä voi tietysti riskiryhmäläiselle olla muutenkin vaarallinen kuten flunssa- ja influenssakaudet yleensäkin, mutta rokotteesta voitte oikeasti sairastua vielä pahempiin tauteihin (vrt. narkolepsia aikanaan). Hienosti on pelolla saatu joukot jonottamaan tuota rokotetta. No, saadaan ihmisten väkimäärää näppärästi pienemmäksi, kun rokotteen aiheuttamiin komplikaatioihin kuolee paljon porukkaa, mikä tietysti merkitään tautikuolemaksi. Valta kiittää, kun noin hienosti osallistutte!
Suomi jakaa kehitysapua yli miljardi euroa vuodessa, rahat vaan häviää poppa-ukkojen taskuun.
Sanna Marin on rokotevastainen, eli meille ei ole tulossa rokotetta.
Ei haittaa ollenkaan. Hyvä vaan, niin nähdään ensin mahdolliset haittavaikutukset ja voidaan sitten vasta päättää halutaanko ylipäätään ottaa rokotetta. Itse henkilökohtaisesti en suostuisi missään tapauksessa ottamaan rokotetta ensimmäisten joukossa.
Italia on Suomea paljon rikkaampi ja muut Euroopan maat. Rikkaus lasketaan kultavarannoissa ja siitä kuinka rikkaita kotitaloudet ovat. Meillä siinä paljonko ihmisiä julkisella puolella töissä ja muissa sosialistisissa lukemissa. Ei saada rokotteita todellakaan ensimmäisten joukossa.
Vihreät jakavat Suomeen saapuvat rokottiin kehi tysmaihin ja tämän johdosta Suomen väkimäärä vähenee lukuisilla kuolemilla ja samaan aikaan afri kan väkimäärä räjähtää. Tämän jälkeen vihreät hakevat puoli afrik kaa Suomeen nostamaan taikaseinästä rahaa.
Nyt on vahvasti persutotuuksia ilmassa.
Suomi on liittynyt EU-maiden yhteiseen rokotehankinta juttuun.
Näin uutisoitiin jo kuukausi sitten.
Aluksi se Sillanaukee vai mikä se nyt on, sanoi ettei Suomi halua vielä sitoutua minkään rokotteen tilaukseen etukäteen, kun ei tiedä mikä rokotteista lopulta on toimivin kun useita rokotteita on kehitteillä.
Suomi tulee siinä jakelussa sitten häntäpäässä, kun päästää "kehitysmaat" ohi jonossa.