Huomasin vasta aikuisena, että sukuni
Pitkät sääret olisi kyllä oivat, Suomessa varsin harvinaista tuo pitkäsäärisyys, varsinkin itäisimmillä geeneillä.
Kommentit (20)
Ei mikään suku pysy jatkuvasti samannäköisenä ellei tule uudestaan samoja geenejä vastaan.
Mutta yleistähän tuo sukusiittoisuus on Suomessa ollut vielä sukupolvi tai pari sitten, jolloin naitiin naapuripitäjistä. Tosi monelta parilta löytyy ainakin yksi yhteinen esivanhempi esim. 1700-1800-luvulta, ei siinä mitään merkkaa jos esim. 1/4 suvusta tullut vaikka sieltä Saksasta.
Veriryhmätekijämme paljastavat sen, että sukua on tullut idästä rajan takaa. Sukututkijamme taas on löytänyt saksalaisiakin juuria.
ap
Mun mieheni isä on myös rajan takaa jostain pienestä karjalaiskylästä. Kerran näin hänen isoveljensä luokkakuvan 30-luvun lopulta ja kaikki lapset näyttivät jotenkin ihan samannäköisitä. Itse olen länsirannikon pikkukaupungista ja tuntuu että täällä on oltu ihan toisennäköisiä.
suku on Karjalasta lähtöisin ja silloin naitiin Vuoksen rannoilta puolin ja toisin. Hupaisinta on se, että kun rajat aikoinaan avautui ja kaikki halusivat lähteä käymään rajan takana syntymäpaikassaan, niin bussilasteittain saman kylän väki sinne lähti. Isäni oli matkalla mukana ja sanoi, että kaikki naiset olivat ihan samannäköisiä siellä bussissa!
Muuten sirossa vartalossa ja pyöreä naama, suuret silmät monilla ja pieni suu.
perinyt kunnon persjalkaisen palleron geenit molemmilta puolilta. Usein muuten kun puhutaan lihavuudesta jne. niin kait niissä geeneissäkin jokin perä on, kun usein kuitenkin on niin, että suvun piirteet on todella hyvin nähtävissä laaajemminkin suvussa.
Mutta takaisin geeneihin, meillä on kyllä etuna tuollainen paksu ja rasvainen kasvojen iho, esim. 60-vuotias äitini on vielä täysin rypytön.
Miehne puolen suku taas on hoikkaa ja pitkää, mutta esim. siskonsa on todella pahasti rypistynyt jo nyt, vaikka on vasta alle 40-vuotias.
Isän puoleisesta suvusta ei voi sanoa samaa. On niin pyöreyteen taipuvia että ei mitään rajaa ja naamastaan kulmikkaita tai sellasia todella vahvat piirteet omaavia. Onneksi mä olen tullut äitiini.
Mulla taas on suvussa pieniä, pyöreitä ja paksusäärisiä naisia tai vaihtoehtoisesti (toiselta puolelta sukua) pitkiä ja romuluisia naisia. No millainen musta on tullut: pitkä, romuluinen ja paksusäärinen... =( Tasan ei käy onnen lahjat! =D
geenit ovat aika kivat.
Naisilla on pitkät sääret, hoikat nilkat, korkeat poskipäät, nuorekkaita ja hoikkia muutenkin. Miehillä leveät hartiat, vaikka eivät muuten kovin pitkiä olekaan. Ovat rotevia, älykkäitä ja urheilullisia molemmat sukupuolet.
Perinnöllisiä sairauksia ei juurikaan ole paitsi osalla suvusta taipumusta korkeaan verenpaineeseen.
- Sukukokouksesta tullut ja sitä ihmetellyt, kun oma tyttökin on niin sorja, mutta onkin sukuunsa tullut :)
muita paikkoja naisissa. Näin ainakin miespuoliset ihmiset aina sanovat....
Ollaan näköjään koko suku pitkänaamaisia, siis oikein hevosnaamoja. Onneksi lapset ovat tulleet enemmän mieheen kuin minuun.
Ja perinnöllisiä sairauksia/taipumusta on vaikka teidän suvulle jakaa: rintasyöpää (nuoremmillakin), diabetestä, kaiken maailman allergioita, verenpainetta, jne jne. Ainakin puheista ollen ei ole sukulaiset tervettä päivää nähneet.
naivat miehekkään näköisiä (hyvä peppu-hartia suhde), mutta ei kovin pitkiä miehiä. Korjaan, jos luonnehdin naisiakin roteviksi. Naiset ovat lähinnä balleriinoja eli heissä yhdistyy fyysinen voima sirouteen.
ap
Ja itse olet varmasti ammatiltasi sydänkirurgi? :))
on hyvin pieniä, kapeita ja lyhyitä, melkein kuivakoita naisia
on pitkiä muodokkaita kiharatukkaisia, isot rinnat, pyöreä takapuoli
on kauniita pitkiä sääriä
on lyhyitä jalkoja ja paksuja sääriä
on ihan blondeja
on aivan mustatukkaisia
osa naisista on melkein aasialaisen näköisiä (keltainen iho, musta tukka, korkeat poskipäät, pitkä selkä ja lyhyet jalat)
Yhdistävänä tekijänä on suvussa yhdellä ja toisella oleva mielenterveysongelma. Muita sairauksia ei oikeastaan ole, ei juuri edes verenpainetta.
ja jos pysyt hoikkana vanhempana. Toivottavasti kasvosi ovat silti sopivan pyöreät, sillä kun vanhenet ja pysyt hoikkana, niin kapeat kasvot tulevat väsyneemmän näköisiksi kuin 'lihaisat' ja kuulas hipiä muuttuu ryppyiseksi.
Suurimman osan elämästä elää aikuisena ja vanhenevana. Silloin on onni, jos on saanut kauniisti vanhenevat geenit: paksumpi ja vähän rasvaisempi iho, joka
ei rypisty, hoikka vyötärö, jotta sitä on vielä kuusikymppisenä, pulskat reidet, jotta niistä ei katoa muoto silloinkaan kun rasvakudos vähentyy. Siihen kun vielä pyöreä lantio, niin oho.
Pitkäsäärisillä, kapealanteisilla kun usein ei ole vyötäröä. Ja vanhempana samaan paikkaa kehittyy rasvakerros. Reilua, eikö vain. Yhdet on alkuelämänsä kauniit, toiset sitten loppuelämänsä
inhoan niitä itselläni yli kaiken
Tosin tällä palstalla se kääntyy "hoikka, pitkä ja mallimainen vartalo" :D
Väitän sukuani älykkääksi. Ollaan vanhempieni polvessa insinöörejä, terveyden- ja sairaanhoitajia ja nykyisessä lääkäreitä, juristeja ja kuten minäkin opettajia.Sukuni menetti 2500 hehtaarin maa-alueen kierolle suvulle joskus vuonna yksi ja kaksi. Silloin oli kauppiaitakin suvussa.
Vanhempiemme sukupolvi on ponnistanut maailmalle pienviljelijätilan mökin saunasta ja hankkinut koulutuksensa itse. Pieni paketti voita ja perunoita kotoa mukaan ja kaupunkiin opiskelemaan! Ei minullekaan kultalusikkaa ole annettu, jos ei sitten nämä geenit ole sitä. Kesätöihin menin 14 v ja itseni aloin elättämään 18 v.
ap
Miten muuten ominaisuudet pysyisivät niin samalaisina sukupolvesta toiseen?
Ollaan muuten pyöreänaamaisia eli aikuisillakin on lapsenpyöreät kasvot. Onneksi on sentään poskipäät!
ap
Veriryhmätekijämme paljastavat sen, että sukua on tullut idästä rajan takaa. Sukututkijamme taas on löytänyt saksalaisiakin juuria.
ap
suku on Karjalasta lähtöisin ja silloin naitiin Vuoksen rannoilta puolin ja toisin. Veriryhmät ja tutkimukset osoittaa itään ja baltiaan päin.
Siltä puolelta mekin olemme suht pitkiä ja hoikkia. Kasvojen luusto on hyvä. Mitä vanhemmaksi he tulevat, sitä vähemmän heissä on - verrattuna muihin siis - ryppyjä. Äitini on yli 70 v eikä hänen poskissaan ole rypyn ryppyä.
Meillä naisilla on myös aika leveät olkapäät ja aika iso kengänkoko.
Miehet ovat atleettisia.
En ole tätä ennen ajatellutkaan, että näinhän se on! Kukaan ei paksu eikä pyöreä eikä kukaan mies ole nallekarhu.
Hupaisinta on se, että kun rajat aikoinaan avautui ja kaikki halusivat lähteä käymään rajan takana syntymäpaikassaan, niin bussilasteittain saman kylän väki sinne lähti. Isäni oli matkalla mukana ja sanoi, että kaikki naiset olivat ihan samannäköisiä siellä bussissa!
Anne Pohtamo kuuluu meidän sukuumme ja tätä tyyliä olemme. Tosin emme puoliksikaan niin kauniita... mutta kyllä se perimä näkyy.