Jatkuva sairastelu
Hei! Oon 16v tyttö ja oon tänä vuonna ollu koko ajan kipeänä. Esim nyt kk aikana joutunu oleen pois koulusta 11päivää jaettuna kolmeen osaan. En vois juuri elää terveellisemmin niin se ei ole syy. Kilpaurheilen ja elän aktiivista elämää. Tää alkaa todella jo väsyttää ja laskea mielialaa. En ole viimeiseen kuukauteen kyennyt edes käymään lenkillä kun jatkuvasti väsynyt ja kipeä olo. Mikä avuksi? Mulla raudanpuutetta joten voiko se olla osa syynä? Auttakaa !
Kommentit (3)
Soittakaa äitisi kanssa sinulle lääkäriaika. Pääset verikokeisiin, joista voisi saada vähän vinkkejä, missä mättää. Aloita myös rautakuuri
Suomalaisten kilpaurheilijoiden, erityisesti tyttöjen, helmasynti on se että treenataan liian rankasti. Moni rikkoo siinä itsensä. Pitää kuunnella valmentajia. Moni ei kuuntele vaan tekee salaa tai vastoin valmentajan ohjeita enemmän.
Raudanpuute voi olla syynä ja ylikunto. Muista myös levätä, keho tarvitsee sitä.