Ulkomaalainen nimi
Onko typerää jos lapsen nimi on selkeästi ulkomaalainen vaikka sukunimi on suomalainen? Meillä on pehmeä, harvinainen, mutta suomalainen sukunimi (päättyy la). Nimi joka haluttaisiin antaa on tyyliä Elizabeth Victoria, mielestäni sopii hyvin sukunimeen.
Kommentit (7)
Perheissä, joissa on suomalainen sukunimi, mutta toisen vanhemman tai molempien äidinkieli on ruotsi tuollaiset nimet on ihan tavallisia. Saadaan Charlotta Lahtisia ja Michael Möttösiä.
Elisabet Viktoria ..... la (kumpi näyttää paremmalta sukunimeen yhdistettynä?)
Elisabeth Victoria ..la
Elizabeth Victoria .....la
Pelkistetymmän, tyylikkäämmän näköinen on tuo suomalainen kirjoitustapa.
Käytännössähän sitä sanotaan sitten Elluksi.
Elisabet Viktoria itsessään on jo kuninkaallinen nimi. Ei sovi mihin tahansa suomalaiseen sukunimeen.
Noissa muissa vaihtoehdoissa on liikaa vierasperäisiä kirjaimia. Näyttävät sillisalaatilta,
huvittavilta ja mauttomilta suomalaisen sukunimen kanssa.
Antaa mennä vaan jos siltä tuntuu. Meidän lapsen nimi on Mila ja hänenkin nimestä aika ajoin ihmetellään miksi ei nimi ole Milla kun olisi parempi suomalaiseen suuhun.