Ruotsissa paperityöläinen saa 45000 Suomessa 61221 euroa vuodessa samasta työajasta
Siksi työt loppuvat Suomessa. Kiitos paperiliitto ja lakot.
Hyvää jatkoa,
Kommentit (11)
AY-liike on ajanut suomalaiset työläiset ulos maailman kovin kilpailluilla työmarkkinoilta veronmaksajien syliin. Valtion velka kasvaa eikä ihme.
Siitä huolimatta palkkatuloilla on minimaalinen osuus tuotannon kuluista, tämän vuoksi vaikea uskoa että se on syy Kaipolan lopetukseen.
Pitääpä muuttaa Ruotsiin..
T: labra-analyytikko
Ruotsissa ei ole samanlaista metsäteollisuutta mitä Suomessa. Metsä on Suomen ainoa rikkaus, ja ilmeisesti ahneet pörssiyhtiöt ei halua jakaa sitä suomalaisten kanssa.
Puun, energian, tuotantolaitosten ja kuljetuskustannusten järkyttävä hinta Suomessa ovat suurempia tekijöitä, kuin niiden - vähäisten - Suomessa työskentelevien työntekijöiden bruttopalkat, josta ne maksavat miltei puolet valtiolle. Työnantajien maksamat sivukulut palkasta ovat myös kohtuuttomia. Sääntely-ympäristön tulevaisuus huolettaa, tällä menolla Suomeen ei jää yhtään konetta.
Ymmärrän kovin hyvin miksi metsäteollisuus investoi Saksan ja Ruotsiin. Ei kai kukaan hullu lopeta firmaa, jos se on kantava. Kaipolan firma ei siis ole, toisin kuin rva Marin väittää.
Luulen, että silti ruotsissa saavat paremman elintason.
Suomen oikeat omistajat ovat vaan suuttuneita kun on suosittu vasemmistohallitus. Tehdas kiinni kun harmittaa niin kovasti.
On absurdia kuvitella, että näin kovan verotuksen maassa kuin Suomi, yksikään tuotantoketjun palanen haluaisi antaa UPM:n kaltaisille jättiyhtiöille ilmaiseksi jotakin. UPM on aivan yhtä ahne, mitä heille puutavaraa tuova yksityisyrittäjä tai tehdastyöläinen.
Pääomalla ei ole isänmaata. Onneksi vielä marjametsässä työntekijä saa tuoton ihan kokonaan itselleen. Kai sekin kohta yhtiöitetään ja pörssiyhtiö laittaa ukot poraamaan reikiä niihin marjoihin, mitä eivät itse käytä.
Eli Ruotsissa paperimies ei maksa 30.000 euroa valtiolle. Olen kateellinen.