Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Työnantajilla on ehkä muutakin tekemistä kuin pilailla narsistityöntekijöiden kustannuksella

Vierailija
28.07.2020 |

Mutta jos olet työnantaja ja alaisesi on narsisti ja haluat pilailla, niin voit toteuttaa vaikkapa typerän suunnitelman joka juuri pälkähti päähäni.
Anna narsistille sellainen työtehtävä jossa hän pääsee tavalla tai toisella käsiksi rahoihin/tilisiirtoihin. Tietysti valvot rahoja salaa, mutta saa tilanne vaikuttamaan siltä että valvonnassa on ilmiselviä aukkoja. Saa narsisti luulemaan että hän voi helposti kavaltaa itselleen rahaa jäämättä kiinni. Niin hän ottaa itselleen rahaa, tietysti, koska voi!
Sinulla on todisteet siitä että hän on kavaltanut. Pidä todisteet tallessa, mutta älä kerro kenellekään mitään.
Kerro narsistille että annat hänelle ylennyksen ja suuren palkankorotuksen. Kerro että vaikkapa seuraavan kuun alusta hän on suuri tärkeä esimies. Lupaa älyttömän iso palkka.
Narsistilla nousee kusi hattuun. Seuraavat päivät on sitten narsistin mahtailua, hän alkaa jo vapaa-ajallaan kuluttaa hullusti rahojaan koska pianhan hänen tulonsa nousevat, jee! Narsisti isottelee, kukkoilee, törsäilee, juhlii. Näyttää kaikille mahdollisimman suuresti mikä mulkero hän on.
Sitten erotat hänet, annat potkut, välittömästi. Saat tehdä niin. Hän on kavaltanut sinulta rahaa. Sinun ei tarvitse maksaa hänelle enää penniäkään palkkaa.
Potkujen lisäksi tietysti teet rikosilmoituksen ja haastat hänet oikeuteen, vaadit rahoja takaisin.
Hyvästi, bye bye narsisti!

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
28.07.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tylsä. Ei ihmiset toimi noin yksoikoisesti ja ennustettavasti

Vierailija
2/4 |
28.07.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suurimmat narsistit tuossa tarinassa olivat työnantaja ja esimies. Työntekijä oli se todellinen sankari.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
28.07.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Tylsä. Ei ihmiset toimi noin yksoikoisesti ja ennustettavasti

Niin, tuo on tylsä yksinkertainen suunnitelma. Ja aivan turhaa temppuilua työnantajalta. Mutta toisaalta tuosta tempusta ei myöskään ole kauheasti haittaa, se on riskitön.

Laita narsisti vastaamaan tilisiirroista. Jos hän ei kavalla rahoja niin anna hänen pysyä siinä tehtävässä, senkus jatkaa töissä entiseen tapaan kuten kaikki muutkin. Tai siirrä hänet johonkin muuhun tehtävään jos niin haluat.

Mutta siis, silloin mitään kavallusta ei tapahdu, mitään pilaa ei tapahdu. Narsisti ei koskaan saa tietää että yritit saada häntä ansaan, kukaan ei koskaan saa tietää. Työt ovat aina edenneet aivan normaaliin tapaan, mitään erityistä ei ole tapahtunut, kukaan ei tiedä että mitään ansaa oli olemassa.

Ja jos kavallusta ei tapahdu niin tietenkään et etene suunnitelman seuraavaan kohtaan eli et lupaa narsistille ylennystä ja palkankorotusta. Tietenkään et irtisano häntä, hänhän on ilmeisesti luotettava työntekijä.

...

Tuolla lailla huomaamattomasti työnantaja voi luoda työntekijöilleen ansoja vaikka kuinka paljon vaikka kuinka usein. Työnantaja voi luoda ansoja ihan rutiinina. Mahtavaa jos yksikään työntekijä ei ikinä lankea ansaan, ei ikinä kavalla rahaa. Mutta jos joku kavaltaa rahaa niin sitten työnantaja tietää mitä tehdä: hänellä on todisteet, hän voi antaa potkut ja haastaa oikeuteen. Halutessaan työnantaja voi ennen potkuja pilan päiten luvata ylennyksen ja palkankorotuksen.

...

Monet esimiehet valvovat työntekijöitä salaa. Monet esimiehet luovat työntekijöilleen ansoja. Valitettavasti vain ne ansoja luovat esimiehet ovat useimmiten itse narsisteja. Tuollaisissa yrityksissä on useimmiten aivan kamala organisaatiokulttuuri, todella sairastuttava ilmapiiri.

Stalin loi paljon ansoja alaisilleen. Hän uskoi aivan vainoharhaisesti että ihmiset aikovat puuukottaa häntä selkään.

ap

Vierailija
4/4 |
28.07.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ajatteleeko ap - se oikea narsisti mitään muuta kun sitä kuinka voisi muita häiritä ja kiusata?

Normaali tasapainoinen ihminen ei muita kiusaa. Kaikilla kiusaajilla on aina joku oikeutus teolleen. Kaikista sairaimmillakin ihmisillä on, heillä nimenomaan on, tämä nimenomaan tekee heistä maanisia ja vaarallisia.

Normaali ihminen ymmärtää että sellaista oikeutusta ei ole olemassakaan.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan neljä yksi