Onko teille käynyt niin että tietyt lähipiirin ihmiset ovat pyytäneet liikaa palveluksia etkä enää halua olla itse yhteydessä heihin?
Mulla on nyt parin hyvin läheisen ihmisen kanssa tilanne että he ovat jotenkin "liikaa" päässeet pyytämään minulta jotain eikä vastavuoroisuus enää toimi. Näin ollen itsestäni tuntuu etten enää halua olla heidän kanssaan tekemisissä ollenkaan, ts. pelko siitä että jos minä otan yhteyttä, on tilanne lähinnä se että lapasena kyselen miten voisin taas auttaa. Eivätkä he itsekään ota yhteyttä minuun, paitsi jos ovat vailla jotain.
Kommentit (2)
kokemusta on, eivät viitsisi enää itse vaivautua hakemaan tai lähtemään minnekkään. olettavat että minä hoidan. vaikka olen sanonut että voisit itsekin mennä niin ovat vain hiljaa sitten. en enää kerro jos olen jonnekkin menossa muuten täytyisi olla jotain heille kantamassa sieltä.
On kokemusta. Sun kannattaa aloittaa jokin oma projekti, joka vie aikasi. Niin ei tule helposti hakeuduttua joutilaana muiden seuraan. Jos pyydetään apuja, voit sanoa että sinulla on projektisi kanssa riittävästi hommaa. Näin et myöskään kuullosta epäilyttävältä alkaessasi kieltäytyä pyynnöistä.