Eräs tuntematon henkilö soitti minulle...
Hänellä oli sellaista tietoa, mitä voi saada vain erään järjestön jäsentiedoista ja numeronikin on salainen. Haukkui tätä järjestöä. Mikä motiivi tällaiselle on ja eikö tuollainen tietojen kerääminen ole tietosuojalain vastaista? Ilmeisesti on lähtenyt ovet paukkuen järjestön toiminnasta pois, sen verran sain selville.
Kommentit (4)
Vierailija kirjoitti:
On GDPR-direktiivin vastaista ylläpitää henkilörekisteriä, josta rekisteröidyt eivät tiedä.
Kyllä minä tiedän, että heillä on jäsenrekisteri, yleensä järjestöillä nyt on se että voi jäsenpostit lähettää ja lakikin vaatii että rekisteröidyillä yhdistyksillä on. Mutta tällä henkilöllä ei pitäisi olla noita tietoja, mielestäni ei ole perustetta. Epäilen että on salaa kerännyt niitä.
Soita poliisille äläkä natise keskustelupalstalla
Vierailija kirjoitti:
Soita poliisille äläkä natise keskustelupalstalla
Miksi pitäisi soittaa poliisille? Ilmoitin ko. järjestön edustajalle tästä ja eiköhän se ole heidän asiansa tehdä rikosilmoitus tarvittaessa. Ei tuosta nyt minulle haittaa ole, pidän vain omituisena tapana toimia, sekä ihmettelin että mihin tuo tyyppi pyrkii? Yleensä nuo tuollaiset on aina itse tehneet jotain, kun alkavat haukkua muita, kokemuksesta tiedän.
On GDPR-direktiivin vastaista ylläpitää henkilörekisteriä, josta rekisteröidyt eivät tiedä.