Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miksi tietyt huonekaluliikkeet (alkaa M:llä) saavat jatkaa tuota "ale ale" huijausta vuodesta toiseen?

Vierailija
12.07.2020 |

Minä luulin että meillä on jokin sääntö tai laki että ale ei voi olla jatkuvasti tai lähes jatkuvasti käynnissä, koska silloinhan se ei ole enää ale vaan normaalitila.

Mutta tietyillä huonekaluliikkeillä (ainakin tuo yksi) on ihan jatkuvasti vaan alea alen perään. Miten tämä on mahdollista?

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
12.07.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

bump

Vierailija
2/8 |
12.07.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

On kyllä tosi ärsyttäviä kun pommittavat mainoksilla koko ajan TV:ssä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
12.07.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jotta kuluttajat ostaisivat enemmän "kun nyt on niin pieni kate".

Vierailija
4/8 |
12.07.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

asku?

Vierailija
5/8 |
12.07.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

https://www.kkv.fi/Tietoa-ja-ohjeita/markkinointi-ja-menettely-asiakass…

"Jos myymälä ei ole todellisuudessa perinyt alentamatonta hintaa, alennusilmaisu on lainvastainen. Näin on esimerkiksi silloin, jos alennetuksi ilmoitettua tuotetta tai tuoteryhmää ei ole koskaan myymälässä myyty ilmoitetulla vanhalla hinnalla (ovh, ruksihinta tms.) tai liike mainostaa jatkuvasti sellaisilla ilmauksilla kuin alennus- tai loppuunmyynti, remonttiale, hintarysäys tms.

Jos tuotteen hintaa alennusmyynnin aikana edelleen alennetaan, lisäalennuksen suuruus lasketaan jo alennetusta hinnasta.

Alennusmyynti-hintojen pitää olla todellisia. Pitkään jatkunut alennusmyynti merkitsee alennettujen hintojen muuttumista kauppapaikan pysyviksi hinnoiksi, joten alennushintailmoittelu ei voi olla jatkuvaa."

Vierailija
6/8 |
12.07.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

On kyllä niin räikeää nykyään tuo pa%%ka, että jos ei ole viime vuonna syntynyt niin jokainen huomaa että noilla on koko ajan mukamas alet päällä. En tiedä kuka noita enää uskoo.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
12.07.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kai nyt kaikki nykyään tietää, ettei huonekaluja kannata koskaan ostaa "normaalihinnalla", kun se "alennushinta" on se tuotteen oikea hinta. Jos jokin tuote ei juuri nyt ole vähintään -50% alennuksessa, niin odottaa viikon tai pari, niin sitten se on taas.

Vierailija
8/8 |
12.07.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nro 7 on oikeassa. Milloin huonekalukaupasta tuli tällaista? Nykyisin tuntuu että limaisimmat ja surkeimmat helppoheikit sekä suurimmat huijaukset löytyy juuri huonekalukaupasta, eikä siitä kämäsestä käytettyjen autojen liikkeestä jossain nuhjuisella teollisuusalueella.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä viisi kuusi