Ystävättäreni löi kahvipöytään yllättävän tulevaisuuden skenaarion
Kutsuin ystävättäreni kahville ja juttelimme niitä näitä. Istahdimme suurelle lasitetulle terassilleni, makoilimme jalkojemme päällä ja vilttiemme alla, kahvi höyrysi ja söimme valtavia jättikorvapuusteja seurasimme koivunlehtien heilahtelua erkkeri-ikkunan ruutujen takana. Huokailimme. Olin sytyttänyt kynttilät, vaikka oli kolea heinäkuu. Leila ryysti kahvia ja kysyi päivän kauaskantoisimman kysymyksen. ”Romahtaako sivilisaatio rotusotiin vai sekoittuuko se vuosisatojen tai tuhansien saatossa homogeeniseksi globaaliksi utopiaksi”? Sitten ystävättäreni siemaisi kahvia kahdella kädellä ja jatkoi.
”Vai voisiko joku rotu voittaa globaalin rotusodan ja mikä rotu se voisi olla?
näitä kolmea skenaarioita (dystopia, utopia, diktatuuri tai rooman tai kiinalaisen imperiumin kaltainen militaristinen yhteiskunta) pohdimme ja joimme kahvipannunkin tyhjäksi mutta emme päässeet lopputulokseen. Mikä lopputulos teidän mielestänne voisi olla mahdollinen? Tai joku ihan muu?
Kommentit (30)
Dimmit ainakaan ei voita, ne lampaat.
Selvästi luulet olevasi kirjouttaja.
Et ole.
Vierailija kirjoitti:
Selvästi luulet olevasi kirjouttaja.
Et ole.
No, ei mene vahvasti sinullakaan.
Ystäväsi ei lyönyt pöytää mitään, vaan sekoili darra-päissään.
Porvoossa kaikki on vähän omituista.
0/5
Pandemiat tappaa ilmastomuutoksen aiheuttamien nälänhätien heikentämän ihmiskunnan.
Pölymyrskyt vaan kahisuttavat kuivuneita koivunlehtiä tomupilvien takaa häämöttävän auringon alla.
Hyvä kirjan aloituksena, tuosta voisit kehittää romaanin, jonka nimeksi esim. "Tuntematon laji"
Eihän rotuja ole olemassakaan, joten mitä ystäväsi oikein houraili?
Jumalan väliintulo on viimeinen kortti.
Hianoo tarinaa peräkammarin hermannilta. Kokoyönkö tota runoilit?
Aarrgghh... miten saisi ihmisille sen verran sisältöä elämään, että ei olisi aikaa kehitellä harhaisia kuvitelmia rotusodista tai väestön vaihdoista???
Niin...
Töissä käyminen voisi olla hyvä ratkaisu...
Niin, no jos nyt lähdetään siitä, että vilttien alla jalkojensa päällä, höyryävä lattekuppi käsissä oleilevat naiset eivät pohdi tuollaisia syvällisiä ja oikeasti tärkeitä kysymyksiä, niin tullaan johtopäätökseen siitä, että kirjoitus on provokaatio.
Vierailija kirjoitti:
Hyvä kirjan aloituksena, tuosta voisit kehittää romaanin, jonka nimeksi esim. "Tuntematon laji"
No se laji on sitten varmaankin tunnetaan nimella Vlogaaja. Luonteenomainen käyttäytyminen sisältää mm. itsestäänselvyyksien ihmettelyä, typeryyksien kyselyä ja takamuksen esittelyä.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Selvästi luulet olevasi kirjouttaja.
Et ole.
No, ei mene vahvasti sinullakaan.
Minusta näyttää paremmalta. Liioittelu ja maalailu on vain lapsellista. Mutta suurin ongelma aloituksessa on ajattelun kehittymättömyys. On kuin pikkuteinin syvällisyyttä. Myös ihan tietämättömyyttä. Ei pidä kirjoittaa asioista tai edes esineistä, joita ei tunne.
Joku siviilisota nyt on meneillään. Usassa mustat yrittävät nousta valkoisten ikeen alta, Amy Cooperin valta-asema on niin läpinäkyvän selkeä, mutta tärisevä. Tärkeämpi kysymys on, mikä sortotilanne meillä Suomessa on? Kuka ja ja mikä taho alkaa kirkua ja tarttuu tärisevin käsin puhelimeen kun yhteiskunnan epätasa-arvoasioita nostetaan esille? Alistetut ja nujerretut nousevat maasta ja eespäin- laulu raikuu?
Kuka on Suomen Amy Cooper? Ja kuka Suomessa ei saa henkeä?
Miten sama ihminen sekä ryystää että siemailee kahvia? Muistuiko hänellä käytöstavat mieleen vasta kesken kahvittelun?
Aloittajasta ei ole kirjoittajaksi, oli harvinaisen huono tekele.
Vierailija kirjoitti:
Mihin ihmeen rotusotiin?
Niihin, mitkä Ruotsissa leimahtelee jo, ja leviävät tännekin viimeistään kymmenessä vuodessa -jos väkisin pidetään rajoja auki.
Yhdysvallat on sisällissodan partaalla, mutta siinä on kyse pikemminkin konservatiiveista ja kaikenlaisista sosialistiantifatyypeistä, jotka vain ratsastavat r-odulla.
Vierailija kirjoitti:
Niin, no jos nyt lähdetään siitä, että vilttien alla jalkojensa päällä, höyryävä lattekuppi käsissä oleilevat naiset eivät pohdi tuollaisia syvällisiä ja oikeasti tärkeitä kysymyksiä, niin tullaan johtopäätökseen siitä, että kirjoitus on provokaatio.
Lasitetun terassin erkkeri-ikkunat.
Ap ei taida tietää mikä on erkkeri.
Mihin ihmeen rotusotiin?