Mihin perustuu ajatus, että nuoret olisivat liberaaleja?
Oman kokemukseni mukaan nuoret ovat vanhempiaan konservatiivisempia.
Kommentit (14)
Riippuu hyvin vahvasti asuinalueesta, seurasta ja seuraajista. Ei nuorilla ole vielä omia mielipiteitä, eikä niitä ole isolla osalla aikuisistakaan.
Eihän näin olekkaan. Nuoruuteen kuuluu kapinointi vanhempiaan vastaan. Jos vanhemmat ovat liberaaleja, nuoret ovat konservatiivejä. Jos vanhemmat ovat konservatiivejä ,nuoret ovat liberaaleja. Nyt on vuorossa liberaalien vanhempien tuottama konservatiivisempi nuoriso.
Sitä minäkin ihmettelen, ahdasmielisiä ja ennakkoluuloisia, eivät usein uskalla edes jutella ventovieraiden kanssa niitä näitä. Naureskelevat "vanhuksille" jotka juttelee ihan tuntemattomienkin kanssa ja kysyvät miksi puhuit tuolle, kun et sitä tunne :D
No ei ole. Persu voi mennä muualle persuilemaan, jos tämmöistä paikkaa sille edes on .!.
Koska julkisesti asioita tarkastellaan keskiluokkaisen filtterin läpi, jota esim toimittajat edesauttavat. Haastatellaan oman kuplan lapsia/nuoria, jotka on opetettu hyvin ja joilla on taloudellinen etuoikeus olla liberaali, mutta kunn yhteiskuntaluokka tippuu, haastatteluhalut loppuu. Niinpä näiden mielipiteet jää kuulematta ja syntyy vääristynyt kuva.
Ajatus perustuu siihen että riippumatta lähtötilanteesta, muuttuvat useimmat ihmiset iän myötä entistä konservatiivisimmiksi.
- Nalle Wahlroos oli opiskeluaikoinaan vasemmistoaktiivi, ja nykyään vahvasti oikeistolainen joka yrittää vähentää rikkaiden verotusta ja lisätä suuryritysten tukia.
- Mummoni joka nuorena liikkui hyvinkin vapaamielisessä porukassa harrastamassa vapaata sseksiä sukupuolesta viis, on nykyään siveyden sipuli.
- Suuri osa tämän hetken nuorista kannattaa pholygamiaa; sukupuolettomia wc-tiloja; khannabiksen vapautusta; mutta muuttaa mielensä 30v aikana kun kaveripiiri muuttuu tylsemmäksi ja jäyhemmäksi, eikä enää tule keskustelua niin vapaasti toisinajattelijoiden kanssa kuin aiemmin.
Valkoiset suomalaiset nuoret (miehet) ovat nykyään todella rasisttisia keskimäärin.
Nuoret ovat aina sitä mikä on sen hetkisessä yhteiskunnassa radikaalia. Nyt on radikaalia olla konservatiivinen ja Persu.
Vasemmistohan käyttää hyväksi nuorten tyhmyyttä. Yleensä sitä herää aikuisuuteen ja alkaa ajatella omilla aivoillaan. Aina näin ei käy. Esimerkkejä on esim hallituksessa.
PERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUPERSUUUU
Vierailija kirjoitti:
Vasemmistohan käyttää hyväksi nuorten tyhmyyttä. Yleensä sitä herää aikuisuuteen ja alkaa ajatella omilla aivoillaan. Aina näin ei käy. Esimerkkejä on esim hallituksessa.
Normaalisti kehittyvä aikuinen ymmärtää elämän mittaan että ihmisillä pitää olla useita polkuja valittavina. Vapaus on tärkein.
Jos sanoo persu tarpeeks monta kertaa peräkkäin se kuulostaa superilta :D
Luuleekohan ne nyt olevan supermiehiä :D
Älä riko hyvää narratiivia, jossa on pahat keski-ikäiset setämieskonservatiivit ja hyvät nuoret liberaalit.