Kissat pissaavat minne sattuu, hätä!
Olen täysin epätoivon partaalla kissojemme kanssa.
Perheessämme on kaksi pian parivuotiasta kissaa. Molemmat on leikattu ja tutkittu terveiksi, ja olen ne ottanut, kun ne olivat 12 viikkoa vanhoja ja sisäsiistejä silloin.
Kissat eivät aluksi pissanneet mihinkään laatikon ulkopuolelle, kaikki meni pentuna hyvin ja ne leikattiin. Jossain vaiheessa alkoi mm. nurkkiin, pyykkikoriin ja nojatuolin päällisiin pissailu, ilman mitään selkeää syytä. Mieheni 9-vuotiaan pojan sängyn patjat on myös pissattu useampaan kertaan, samoin taaperon silloinen turvakaukalo meni pilalle. Vieraita pitää ohjeistaa piilottamaan kengät komeroon, sillä omat on jo saaneet pissat ja menneet pilalle pesuista huolimatta.
En tiedä mitä tehdä, sillä tuntuu, että kaikki netistä löytyneet kikkakolmoset on kokeiltu, laatikoiden siivous hoidetaan aamuin illoin ja koululainen on aina koulun jälkeen myös siivonnut, jos on pissaa tai kakkaa. Nyt, kun ollaan kesälomalla, onnistuu heti siivota, kun huomaa pissat tai kakat. Eli mistään siisteydestä tai sairaudestakaan ei pitäisi olla kyse, ja silti tämä ongelma jatkuu.
Mitään elämänmuutoksia ja stressitekijöitäkään ei ole ollut, johon itse osaisin yhdistää pissaamisen. Jos edes viikon selviää ilman uutta pissaa jossain paikassa, niin se on jo pieni ihme. Alan olla täysin loppu tilanteeseen, ja myös rahallisesti tämä on ollut raskas koettelemus.
Kyselisin vielä viimeisiä neuvoja tai oljenkorsia, sitten on varmaan pakko harkita luopumista tai ikiuneen laittamista, ja ajatuskin särkee sydäntä.
Kommentit (17)
Ne voi stressaantua toisistaan, osa kissoista on erakkoja.
Olisiko mahdollista kokeilla niin, että toinen olisi jonkun aikaa hoidossa muualla? Näkisi johtuuko tuosta.
Oletko saanut selville kumpi kissoista pissailee mihin sattuu, vai molemmat?
Meillä yksi kolmesta kissasta alkoi pissata laatikon ulkopuolelle. Kaikki paikat kelpasivat.
Tähän paljastui syyksi virtsakivet.
Saako ne ulkoilla? Meidän kissa pissaili kaupungissa asuessaan, nyt kun ulkoilee pihalla päivittäin, ongelmaa ei enää ole. Joku virikkeiden puute kai vaivasi.
Vierailija kirjoitti:
Ne voi stressaantua toisistaan, osa kissoista on erakkoja.
Olisiko mahdollista kokeilla niin, että toinen olisi jonkun aikaa hoidossa muualla? Näkisi johtuuko tuosta.
Jep, meillä pissaajakissa lopetti vääriin paikkoihin pissailun sen jälkeen kun toinen kissa kuoli.
Vierailija kirjoitti:
Ne voi stressaantua toisistaan, osa kissoista on erakkoja.
Olisiko mahdollista kokeilla niin, että toinen olisi jonkun aikaa hoidossa muualla? Näkisi johtuuko tuosta.
Miksi tätä alapeukutetaan? Ihan tunnettu ilmiö että kaikki kissat ei siedä muita kissoja. Stressi näkyy juuri tuollaisena häiriökäytöksenä.
En tiedä yhtäkään tapausta lähipiiristä, jossa pissaileva kissa olisi todettu terveeksi. Yhdellä oli vakava maksavaurio. Eläinlääkäri on siis oikea osoite, ja siellä käydään niin kauan, että syy selviää.
Riippuu kissasta, yksi kissa tarvitsee kaksi astiaa. Yhteen pissaa, toiseen kakkaa.
Kissat inhoavat sitruunan hajua. Oletko kokeillut spreijata sitä ongelmakohtiin?
Älä käytä ammoniapohjaisia aineita. Muuten ne ainaki pissaa niihin kohtiin.
"Yleisin syy laatikon ulkopuolelle virtsaamiselle on stressi, mutta stressin aiheuttaja ei aina ole omistajalle ilmeinen. Kissaa saattavat ahdistaa esimerkiksi muutokset ympäristössä , melu tai rauhattomuus kotona, uusi lemmikkieläin, lemmikkien keskinäiset konfliktit tai se, että kissa joutuu viettämään pitkiä aikoja yksin. Virikkeiden puute on sisäkissoilla yleinen tylsistymisen ja stressin aiheuttaja."
Millainen suhde kissoilla on toisiinsa? Ovatko kavereita, nukkuvat yhdessä jne. vai välttelevätkö toisiaan?
Vierailija kirjoitti:
En tiedä yhtäkään tapausta lähipiiristä, jossa pissaileva kissa olisi todettu terveeksi. Yhdellä oli vakava maksavaurio. Eläinlääkäri on siis oikea osoite, ja siellä käydään niin kauan, että syy selviää.
No meidän kissalla ei tosiaan ollut mitään sairautta. Pissailu loppui maallemuuton myötä.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
En tiedä yhtäkään tapausta lähipiiristä, jossa pissaileva kissa olisi todettu terveeksi. Yhdellä oli vakava maksavaurio. Eläinlääkäri on siis oikea osoite, ja siellä käydään niin kauan, että syy selviää.
No meidän kissalla ei tosiaan ollut mitään sairautta. Pissailu loppui maallemuuton myötä.
Kumpi sun mielestä on parempi: että kokeillaan kikkakonstivaihtoehdot MUUTOSTA lähtien vai tutkitaan se kissan terveys oikeasti?
Kissakuiskaajassa tuohon on lähes aina ratkaisu: enemmän laatikoita (kannattaa kokeilla sekä avointa että umpinaista), paljon korkeita tasoja/hyllyjä jonne voivat paeta tilannetta tarkkailemaan, ja ylinpäänsä paljon "paikkoja" kummallekin etteivät joudu olemaan toistensa iholla koko ajan. Ja kaikki koskettelu yms tapahtuu kissan ehdoilla pl hoitotoimenpiteet.
Suosittelen kokeilemaan
https://www.mustijamirri.fi/feliway-haihdutin?45166&gclid=EAIaIQobChMI6…
https://www.mustijamirri.fi/feliway-friends--haihdutin-ja--liuos?53254
Käytä ne kissat eläinlääkärissä ja pyydä ottamaan verikoe.
Pahimmassa tapauksessa on kyseessä munuaisten vajaatoiminta, joka hoitamattomana johtaa siihen että kissa on lopetettava.
Kannattaa seurata kissojen juomista. Jos juovat epäilyttävän paljon niin se puoltaisi tuota munuaisongelmaa.
Vierailija kirjoitti:
Suosittelen kokeilemaan
https://www.mustijamirri.fi/feliway-haihdutin?45166&gclid=EAIaIQobChMI6…
https://www.mustijamirri.fi/feliway-friends--haihdutin-ja--liuos?53254
Meillä loppui kissan häiriökäytös (liiallinen peseytyminen ja omien karvojen irti nyhtäminen) kun otettiin käyttöön tuo Feliway. Siskon perheessä se lopetti kissojen väliset tappelut. Hyvä tuote.
kirjoitit, että molemmat kissat on tutkittu ja todettu terveiksi, mutta et kirjoittanut onko ne tutkittu nimenoman tämän pissaamisongelman vuoksi. Jos ei, niin sitten eläinlääkärille tutkimuksiin.
kissanne varmaan pissailevat silloin kun kukaan teistä ei ole kotona tai kun olette kauempana?
Luulisin, että kissoille on tullut jotain keskinäistä kärhämää siitä kumpi saa oleskella, missä ja milloin ja kärhämää ei ole saatu selvitettyä tai sitten hävinnyt osapuoli (tai molemmat) ahdistui siitä niin paljon, että pissailee nyt ympäriinsä ja yrittää merkata omia paikkojaan.
siis kaikenkaikkiaan: poistakaa kissoilta stressiä, kissoilla on taipumusta selvitellä välejään aika ajoin ja se hävinnyt osapuoli voi stressaantua. Stressiä voi poistaa tehokkaasti leikittämällä kissoja usein, päästäkää kissat ulos (asuinpaikastanne riippuen etsitte sopivan tavan miten kissanne pääsevät olemaan ulkona joka päivä), kolme vessaa kahdelle kissalle, etenkin, jos kissoilla on stressimerkkejä, vähintään kolme kiipeilypuuta. voisi auttaa myös, jos laittaisitte kissoille runsaasti oleskelupaikkoja katonrajaan tai mahdollisimman ylös, vaikka kirjahyllyjä, joille pääsee kulkemaan muiden kirjahyllyjen kautta, pääasia, että molemmat pääsisivät korkealle ja että niitä korkealla olevia paikkoja olisi niin paljon ettei kissojen tarvitse alkaa taistelemaan niistä.
Ja eläinlääkärin olisi hyvä olla kissoihin perehtynyt. Monella yleiseläinlääkärillä menee moni kissojen ongelma ohi, valitettavasti. Pissailu saattaa kertoa muidenkin elimien ongelmista kuin vain virtsaamiseen varsinaisesti liittyvien. Saattaa olla kipuja.
Jokin puhdistusaine houkuttelee oikein kissaa pissamaan eli sitä ei pitäisi käyttää. En muista mikä, mutta ehkä googlella selviää.
Laatikoita pitää olla monta ja oletteko kokeilleet eri hiekkoja? Omani ei tykkää pelletistä eikä kristallista. Eikä luukullisista malleista
Kyllä terveen pissaavan kanssa voi elää, pitää vain suhtautua asiaan, että jaa lisää pyykkiä.