Lue keskustelun säännöt.
Tekevätkö kiinteistövälitysfirmoissa aloittelevat ilmaista työtä työttömyysetuudella, vai pystyvätkö he rahoittamaan työn itse?
21.05.2020 |
Olin työtön ja olisin ollut kiinnostunut kiinteistövälittäjän työstä. Minulle sanottiin ettei kyseisessä hommassa tienaa elantoaan aluksi ja on oltava säästöjä. Harvalla on varaa tehdä palkatonta työtä. Palkattoman työn teettäminen on laitonta käsittääkseni kuin myös työn tekeminen ilmaiseksi jollekin firmalle, silloin kun saa työtömyystukea.
Miten te työttöminä olleet olette siirtyneet kiinteistövälitystöihin ellei teillä ole ollut säästössä isoa rahasummaa?
Kommentit (3)
Moni varmaan alkuun tekee työttömyysetuudella. Tuskin kukaan tarkistaa. Mutta niinhän ei saa tehdä.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Mutta jos tekisi omalla toiminimellä, vois kuitenkin hakea starttirahaa.
Työttömyysturvaa ei makseta töissäolevalle ihmiselle.
Välitystoiminta on todella vaihtelevaa tulojen kannalta, jotkut onnistuvat siinä ja moni ei ja joutuvat lopettamaan. Varmaan puoliso elättää. Mieheni on kiinteistönvälittäjä ja olen elättänyt häntä tämän kevään 100% ja aiempina vuosinakin aina välillä.