123 milj euron tukipaketti ravintoloille
Kommentit (17)
Se on noin pari ravintola annosta per suomalainen.
Toivottavasti eivät anna mitään s-ketjun ravintoille, restamax-noholle, sodexholle, mäkkärille tai heselle. Eikä varsinkaan noille kebabeille joissa on tulipalo, konkka, ja starttirahat uusiksi kerran vuodessa.
Paljon. 15% myynnin laskusta korvataan vastikeettomalla rahalla ja lisäksi maksetaan korvausta työntekijöiden palkkoihin myöhemmin.
Tarkoittaa käytännössä sitä että jos ravintolan kate on huikea 15% liikevaihdosta niin kaikki korvataan. Käytännössä kate on paljon pienempi, ehkä kolmasosa tuosta, joten korvaus on reilusti ylimitoitettu. Kiinni olevilla ravintoloilla ei ole muita kuin vuokrakulut ja silti tulee 15% kate laskennalliselle myynnille.
Eli taas meni tämäkin teidän mielestä väärin. Alan saada tarpeekseni teistä räkyttäjistä...
Enemmän olisi voinut olla,kun ilman omaa syytään joutuivat laittamaan oven säppiin
Jos blogisti tai vastaava saa 100t euroa tukea kehitystyöhön tulevaisuudessa, niin...
Kuulostaa paremmin suunnitellulta kuin se hupailuraha julkkiksille ainakin siltä osin, että maksetaan työllisyyden tukemiseen työntekijöiden määrän mukaan ja huomioiden maksetut palkat sekä verot, jos oikein ymmärsin.
Ainakin tuo tuki varmistaa sen että yksikään ravintola ei mene Suomessa konkkaan koronan vuoksi.
Vierailija kirjoitti:
Enemmän olisi voinut olla,kun ilman omaa syytään joutuivat laittamaan oven säppiin
Toivotaan, että se palveluseteli tukimuotona toteutuu.
Sanottiin suoriltaan, että olisi pitänyt olla 3-kertainen summa, jotta auttaisi.
Vierailija kirjoitti:
Ainakin tuo tuki varmistaa sen että yksikään ravintola ei mene Suomessa konkkaan koronan vuoksi.
Ovat laskeneet (uutisissa sanottiin) että ei riitä estämään konkursseja ja sitä myötä tietty työpaikkoja. Paha mennä sanomaan ulkopuolisena. Anderssonin ilmainen tulisi maksamaan jo lähemmäs miljardin, niin kohdistaisivat siitä suoraan eavintoloille lisää. Li voisi alkaa kalastaan ääniä takasin jollain muulla tavoin.
Ei tuosta tuesta monetkaan työntekijät pääse hyötymään. Palkan pitää olla 2500€/ kk sitten maksetaan tonni.
Aika vähäiseltä tuo tukipaketti vaikuttaa koska kyseessä on poikkeustilamääräyksellä suljettu, erittäin työvoimavaltainen ja sellaisenaan työllistävä ala.
Toimii usein myös vuokratiloissa, joista vuokrat menee, vaikkei tuloja.
Olisi ollut tarpeellista päättää jo aikaisemmin tuesta ja BF:n jakamat rahat olisi aivan huoletta voitu kohdistaa näille ja muille pienyrittäjille.
BF kuitenkin jakoi osin tulevaisuudenhaaveitten toteuttamiseen moninkertaisen rahamäärän sellaisille aloille ja yrittäjille, joihin korona ja yhteiskunnan rajoittamistoimet ei niin hirveästi edes vaikuttaneetkaan.
Matkailu- ja ravintola-ala on yksi suurimmista työllistäjiä naisten julkisen sektorin käsienheiluttelun jälkeen.
Hävetkää
Todennäköisesti tehty tuen hakeminen ehtoineen niin vaikeaksi että monelta jää käyttämättä, pelkona se, että väärin menee
Vierailija kirjoitti:
Matkailu- ja ravintola-ala on yksi suurimmista työllistäjiä naisten julkisen sektorin käsienheiluttelun jälkeen.
Hävetkää
Julkinen sektori vois kyllä laittaa ne eläketemppuilijat, eli takasin töihin eläkkeelle jäännin jälkeen, helppoihin hommiin palanneet, kokoaikaiselle eläkkeelle.
Vapautuisi nekin työpaikat nuorille ja innokkaille työntekijöille.
Tämän ei välttämättä edes tarvitsisi koskea niitä jotka eläkkeelle jäämättä jatkaa työssään yli eläköitymisikänsä ilman sen kummempia temppuiluita.
Siinä mielessä vähän jos vertaa BF.n jakamiin tukiin. Usea yrittäjä sai 100 t euroa johonkin suunnitelmaan ja kehittelyyn.