5 kiloa pois juhannukseksi?
Eiköhän tuo ole täysin realistinen tavoite tässä ajassa? Aikooko kukaan muu laihduttaa? Mulla mitat tällä hetkellä 175 cm ja 81 kg eli ylipainoa on :/
Kommentit (12)
Älä aseta tavoitetta. Ala vain muutamaan elämäntapojasi, niin kyllä ne kilot pikkuhiljaa lähtee. Puoli kiloa viikossa on realistinen vauhti.
Vierailija kirjoitti:
Miten aiot sen tehdä?
Jätän kaiken napostelun ja välipalat pois. Siitä se paino on kertynyt. Syön terveellisen aamiaisen, lounaan ja päivällisen.
Kyllä varmaan onnistuu. Kerro vähän, mitä syöt nykyään, mitkä on ongelmakohtia. Mutta kannattaa tosiaan tehdä elämänmittaisia muutoksia, ettet liho kiloja takaisin vuoden parin päästä.
Ja laihdutus on päällä täälläkin. Pituutta 178 cm ja painoa arviolta 85-90 kg eli 30 kg liikaa... Suurin ongelma on tunnesyöminen (tylsyys, ahdistus ja alakulo pahimmat triggerit). Psyykkinen puoli pitäisi siis saada kuntoon.
Olen aloittanut 16:8-pätkäpaaston ja rupean liikkumaan enemmän. Luulisin, että insuliiniresistenssikin vaivaa. Kunhan pääsen kunnolla alkuun, vähennän hiilareita. Tärkeintä olisi, ettei tarvitsisi enää jojoilla painon kanssa.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Miten aiot sen tehdä?
Jätän kaiken napostelun ja välipalat pois. Siitä se paino on kertynyt. Syön terveellisen aamiaisen, lounaan ja päivällisen.
Mikä on se sinun terveellinen?
Sen verran ylipainoa ettei tarvitse kuin syödä pari päivää terveellisesti, pieraista ja käydä kerran vessassa.
Olen pudottanut neljä kiloa kuukaudessa vain puolittamalla kaikki annokseni. Eli syön tismalleen samaa kuin ennenkin, mutta puolet vähemmän. Tosi helppoa minulle näin. Tätä pystyn jatkamaan lopun elämääni.
Mä laihdutan! Mulla tavoite enää 2 kg, niin pääsen alle 52 kg. Kuukaudessa lähtenyt nyt 2 kg, kolmena ensimmäisenä viikkona yhteensä n 500g, sit humpsahti :)
5 kiloa minäkin haluaisin pois. Lievää ylipainoa. Pätkäpaasto ei minulla toimi. Pahinta on tunnesyöminen etenkin iltaisin. Ärsyttää kun voi olla yksinkertainen asia niin vaikeaa.
Leipä, pulla, keksit, sipsit ja karkit pois kokonaan niin laihtuu.
Vierailija kirjoitti:
5 kiloa minäkin haluaisin pois. Lievää ylipainoa. Pätkäpaasto ei minulla toimi. Pahinta on tunnesyöminen etenkin iltaisin. Ärsyttää kun voi olla yksinkertainen asia niin vaikeaa.
Nyt etätyössä on keittiö liian lähellä... tulee huomaamatta ja työasioita miettiessä napsittua pähkinöitä ja hedelmiä, vaikka ei ole edes nälkä. Tähän täytyy kiinnittää huomiota, viisi kiloa juhannukseen mennessä on ihan realistinen tavoite. Minulla ei sinänsä ole ylipainoa, mutta kuusi kiloa on tullut tänä talvena lisää. Ei ole hyvä juttu. :(
Suunnitelma, tai itseasiassa 1. ja 3. kohta on jo kunnossa, motivaatio punttitreeneihin vielä etsinnässä.
1. napostelu pois
2. ruoka-ajat!
3. lenkki joka aamu
4. 2-3 kertaa viikossa punttitreeni
Vinkkejä punttitreenin säännöllistämiseen otetaan ilolla vastaan! Pari viikkoa menee aina hyvällä sykkeellä ja sitten palaan vanhaan saamatttomuuteen...
Miten aiot sen tehdä?