Miten aiot muuttaa elämääsi korona-ajan jälkeen?
Onko muita, jotka ovat jollain tavalla havahtuneet siihen, että jonkin täytyy muuttua omassa elämässä?
Omalla kohdalla kävi niin, että totesin, että haluan oman pienen perheen. Mies minulla on, mutta perheen perustamista olen lykännyt vuosikausia.
Kommentit (31)
No en kyllä yhtään mitenkään. Meidän elämä oli täydellistä ennen koronaa ja on edelleen.
Ostaa jatkossa mielummin ulkomailla tuotettua ruokaa kuin kotimaista, joille ei kelpaa edes kotimainen työvoima.
Haluan vaihtaa alaa, sen toteutus rahoituksineen on vielä epäselvä. Tästäkin kun työttömyyttä ja lamaa seuraa niin olen kyllä tullut siihen tulokseen etten kestä olla näin suhdanneherkällä alalla. Haluaisin siis työvoimapula-alalle.
En muuta mitenkään korona-aikaa edeltäneestä.
En koskaan enää lennä, ellei tule aivan pakkotilanne.
Vietän vähemmän materiakeskeistä elämää.
Ei ole tarvetta muuttaa mitään. Elän kuten ennenkin.
Aion rakentaa taloni viereen tontille pikkutalon, jossa vanhempani voivat olls joko mökillä tai asuakin. He ovat yli 70 v, karanteeni on ollut vaikea, olisi helpompaa asua lähekkäin. "Mökillään" he voisivat myös ulkoilla ja vaikka saunoa, nyt ovat kerrostalossa ilman parveketta. Olisi ollut varmaan kaikille kivempi viettää karanteeniaikaa yhdessä edes samassa pihapiirissä edes osan aikaa.
Vapaaehtoisesti en ole, enkä tule, muuttamaan mitään. Olosuhteista johtuen tulemme varmaan viettämään lomiamme enemmän Suomessa ja lähimaissa ja joudumme luopumaan kaukomatkailusta.
Vierailija kirjoitti:
Ajattelin laihduttaa 10-15kg
Tähän kannattaa pyrkiä jo ennenkuin saa tartunnan.
En aio palata työpaikkaani. Sain burnoutin ja masennuksen ennen koronaa. Koko työsuhteeni on perustunut kiltteyteni ja alistuvan luonteeni hyväksikäyttöön. Minua ei arvosteta pas kan vertaa tuossa työpaikassa. Harmi, että menetin terveyteni sen takia. Nyt riitti.
En muuta kuin omaa hygieniakäyttäytymistä. Olen ajatellut aina, että liiallinen käsipesu ja käsidesillä läträäminen heikentää omaa vastustuskykyä, mutta kyllä meidän perheeseen tuli tämä ahkera käsienpesu elämäntavaksi ja käsidesi tulee kulkemaan mukana joka puolelle. Muuten elämä saa toivottavasti jatkua entisellään.
Harvennetut kauppareissut ja nettiostokset jäänee pysyviksi.
En mitenkään, suurimman osan ajastani kulutan jatkossakin pc pelejä pelaten kotona, viikon annokset kaupasta, ettei tarvitse jokapäivä olla hyppimässä.
Olen absolutisti ja savuton, ei kiinnosta mikää vtun bilettäminen muutenkaan, junttien touhua...
Ennen tein 1-4 reissua vuodessa, enää en taida uskaltaa matkustaa
En usko, että mikään muuttuu koronan takia. Olen tähänkin asti tehnyt etätöitä. Mutta koska taloudellinen tilanteeni on asuntolainan loputtua parantunut, alan matkustelemaan enemmän heti kun se jälleen on mahdollista.
MMS85 kirjoitti:
En mitenkään, suurimman osan ajastani kulutan jatkossakin pc pelejä pelaten kotona, viikon annokset kaupasta, ettei tarvitse jokapäivä olla hyppimässä.
Olen absolutisti ja savuton, ei kiinnosta mikää vtun bilettäminen muutenkaan, junttien touhua...
PC-pelitkö eivät ole junttien touhua? 😂
Päätin muuttaa lerrostalolähiöstä maalle. Nykyinen asunto on alkanut tuntua vankilalta etätöitä tehdessä.