Kuinka kuivat kädet teillä on nyt?
Minulla on kuivat, vaikka kuinka koitan niitä rasvata. Pesen kädet noin 8-10 kertaa päivässä saippualla. Kotona en käytä käsidesiä. Kädet on kuin mummolla :(
Kommentit (9)
Sama. Kämmenselkä muistuttaa raakalautaa. Öljyillä yritän muistaa läträtä iltaisin.
Kuivat on. Ne oli jo ennestään talven jäljiltä ja pesen niitä muutenkin paljon, koska olen perhepäivähoitaja. Nyt kämmenselät ovat verestävät ja kipeät. Rasvaan niitä kyllä, mutta ei se auta kuin hetkellisesti.
Yöksi paksua rasvaa apteekin rasvaista perus voidetta kuten laitan naamaankin ja mitään kalliita voiteita ei kannata ostaa sillä ne ovat ihan huuhaata rahastusta.
https://www.yliopistonapteekki.fi/tuotemerkit/a-derma.html Tämä voide sopii ihan kaikille ja päihittää ihan kaikki huuhaa marketti voiteet.
Tällä hetkellä tosi kuivat. Jynssäsin kylpyhuoneen kloriitilla ja pyyhin kaikki tasot kämpässä lasinpesuaineella. Rasvaan vasta yöksi.
Ihan hyvässä kunnossa, koska käytän hoitajana työssä paljon käsidesiä.
Mun kädet on ällöttävän tahmeat, hikeä varmaan. Vai sokeriko se pukkaa ihohuokosista ulos...
Menen pesemään, kiitos muistutuksesta.
Todella kuivat, minulla on rystysissä pieniä haavoja.
Kokeikaa sinkkivoidetta yöksi joilla haavoja. Ja pihkasalvaakin voisi kokeilla?
Jollekin rohkealle suosittelisin pesuun mäntysaippuaa, itsellä mielenkiintoinen kokemus siitä.
Tarvitset kosteuttavan saippuan ja yökäyttöön tarkoitetun paksun käsivoiteen.