Se, ettei opettajat kerro hyvissä ajoin, mitä tarvikkeita tarvitaan, on 100 % kiusaamista ei muuta
Itse saisin kaikki tarvikkeet hetkessä, siitäkin huolimatta ettei ole etätyömahdollisuutta, koska työnantajani joustaisi ja kaikki kaupat on lähietäisyydellä ja työmatkani ei ole pitkä. Mutta kumpaa se on, osaamattomutta vai kiusaamista, jos ei esim. laita tarvittavista tarvikkeista listaa esim. 2 viikkoa etukäteen? Pitää vain näyttää että ähähäh, ymmärrättekö nyt miten vaikeaa opettajilla on. Ymmärrän, jos opettajat hommaavat tarvikkeet saman päivän aikana, ilman lupaa poistua työpaikaltaan.
Mulla ei ole lapsia, mutta ihan outoa nuo samalle päivälle tulevat ohjeet. Vaihtoehdot ovat tyhmyys, kiusaaminen tai molemmat. Kumpaan ryhmään sinä, jotka et tiedota ajoissa, kuulut?
Kommentit (9)
Jos tunti pidetään meetissä, ei sitä oppilaidenkaan tarvitse etukäteen tehdä. Jos ohjeet antaa liian aikaisin, valtaosa unohtaa ne.
Listanpa tähän muutamat älyttömimmät etäopetyksen vaatimukset viime aikoina:
Pajupilli
Kitara musiikintunnilla
Jäätelötikkuja askarteluun
Miten voidaan vaatia tai edes ehdottaa että näitä löytyy kaapeista
Vierailija kirjoitti:
Jos tunti pidetään meetissä, ei sitä oppilaidenkaan tarvitse etukäteen tehdä. Jos ohjeet antaa liian aikaisin, valtaosa unohtaa ne.
Tarkoitin noita tehtäviä, joissa pitää olla tarvikkeita.
Meidän lapsen liikkaopelta tuli lista että pitää mennä metsään tyyliä kansallispuisto ja etsiä sieltä tietty määrä erilaisia maastomerkkejä.
Miten se riskiryhmäläinen lapsi pääsee muka itsekseen jonnekin merkittyyn metsään?
Ei meillä ole lähimpään 20 kilsaan sellaista.
”Pääsiäisaskartelu
Materiaalit: Etsi kotoasi kananmunakennoja, sulkia, massapalloja, askartelupaperia, kartonkia, irtosilmiä, askartelutikkuja, askartelumaaleja ja kaikkea, mitä löydät. Tarvitset myös liimaa ja sakset. ”
Tämä olisi ollut kiva tietää aiemmin kuin kyseisenä aamuna. Teen etätöitä ja autoton vuoroviikkoäiti. Lähin kauppa on 3 km päässä, mutta ei siellä tällaisia myydä. Eikä tapanani ole hamstrata jotain vanhoja vessapaperirullia tai dödöhylsyjä kuten joku Anneli Auer. Lähin askartelukauppa onkin sitten 10 km ja kahden julkisen kulkuvälineen päässä. Menee nykyään kiinni jo klo 18. Työpäiväni kestää hyvin 17-18 asti, sen jälkeen lasten kanssa bussilla ja metrolla kauppakeskukseen pyörimään? Eikös sitä pitänyt just välttää?
Veikkaan, että poikani ei henkisesti vaurioidu, vaikkei pariin kuukauteen askartelisi ollenkaan.
Vierailija kirjoitti:
”Pääsiäisaskartelu
Materiaalit: Etsi kotoasi kananmunakennoja, sulkia, massapalloja, askartelupaperia, kartonkia, irtosilmiä, askartelutikkuja, askartelumaaleja ja kaikkea, mitä löydät. Tarvitset myös liimaa ja sakset. ”
...
Totta, mutta toisaalta pitäisi vanhemmillakin olla hieman valoja päällä. Tuollaisessa tilanteessa olisin sanonyt lapselle, että askartelee kodista löytyvillä tarvikkeilla ja sillä siisti. En usko, että opettaja hylkää suorituksen vaikka siellä ei sulkia olisikaan.
Mutta muuten olen samaa mieltä, että monet ilmoitukset tulevat aivan liian myöhään ja eniten minua ihmetyttää opettajien viestien kirjoitusvirheet. Luulisi, että varsinkin heidän pitäisi kiinnittää oikeinkirjoitukseen huomiota.
Vierailija kirjoitti:
Listanpa tähän muutamat älyttömimmät etäopetyksen vaatimukset viime aikoina:
Pajupilli
Kitara musiikintunnilla
Jäätelötikkuja askarteluunMiten voidaan vaatia tai edes ehdottaa että näitä löytyy kaapeista
Kenellä kasvaa pajua kaapeissa?
Kitaraa en ymmärrä.
Enkä lähtisi osatamaan jäätelötikkuja tämän vuoksi.
Opelle voi ilmoittaa, että moisia tarvikkeita ei ole eikä kauppaan lähdetä, vaan lapsi saa askarrella niistä tarvikkeista mitä kotoa löytyy.
Että tämmöinen aloitus tällä kertaa. Opettajilla ei ole mitään oikeutta kommentoida edes omasta työstään.