Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kesätöiden löytäminen taitaa tänä kesänä olla mahdotonta

Vierailija
11.04.2020 |

Onko muilla sama ongelma? Kesätöitä on nyt mielettömän hankala löytää, kun on tämä koronatilanne. Itselläni oli paikka erääseen kauppaan, mutta se peruttiin. Samoin kesätyöt puutarhalla peruttu. Eilen hain metsänistutukseen, toivottavasti ainakin sinne pääsee. Olen itse lukiossa joten sinänsä maailma ei tähän kaadu kun en ole ihan niin riippuvainen kesätöiden tienesteistä, mutta mitenköhän mahtaa käydä sellaisten nuorten jotka asuvat omillaan eikä muuta taloudellista tukea ole saatavilla?
Meillä olisi kunnassa tarjolla myös maataloustöitä runsaasti ja toivottavasti mahdollisimman moni niitä hakee, itse en vakavan eläin- ja heinäallergian vuoksi pysty.
Tähän ketjuun saa vinkata jos tietää hyviä paikkoja mistä kannattaa hakea ja tämä on myös vertaistukiketju kesätyöttömille. Tsemppiä myös kaikille lomautetuille ja irtisanotuille!
Pidetään tämä ketju asiallisena sillä vinkit ovat nyt itse kullekin tarpeen.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
11.04.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä mulla on kesätöitä niinkuin aina edeltävinäkin kesinä. Toisaalta opiskelenkin diplomi-insinööriksi.

Vierailija
2/3 |
11.04.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kokeile selvitellä paikkakuntasi elintarviketuotantoa. Juuri googlasin muuta asiaa paikallisesta Naapurin kananpojan -broileriruokafirmasta niin siellä oli rekryn sivuilla nimenomaan että jos jäit virusepidemian vuoksi ilman kesätyöpaikkaasi, ota yhteyttä heihin! Kouluttavat työhön eli kokemusta ei tarvita vaikka suotavaahan se kuitenkin olisi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
11.04.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oletko ottanut jo yhteyttä paikalliseen metsänhoitoyhdistykseen?

Viime vuonna ja sitä edeltävinä vuosinakaan toisella puolella Suomea metsää omistava sukulaiseni ei saanut ketään avuksi istutushommiin vaikka olisi maksanut TES:n mukaista palkkaa ja tarjonnut ruoan ja juoman. Sukulaisellani on jo ikää ja yksin sitten istutteli tuhansia puuntaimia ja ajatteli Suomen nuorten asioiden olevan hyvin kun kerran fyysinen työ ei kelpaa.

Toivottavasti tänä vuonna tärppäisi!

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kolme kolme