Mitä hyötyä koronasta?
Minulle korona avasi mahdollisuuden karsia ihmisiä ympäriltäni. Minulla on muutama hyvä ystävä mutta julmetusti kavereita joita tapailen vain aika ajoin. Nyt olen karsinut kaveripiiristäni näitä suurimpia hysteerikkoja niin että jäljelle jää tusinan verran ihmisiä joiden kanssa olen vastaisuudessa valmis viettämään aikaa.
Paljon helpompaa kun ei ole huonoa omaatuntoa siitä että ei ehdi tavata kaikkia säännöllisesti.
Mitä hyötyjä te olette löytäneet tästä tilanteesta?
Kommentit (9)
Työttömien haukkujista tulee nyt työttömiä.
Myllyn paras porskuttaa. Edes jollain firmalla menee hyvin.
Myin osakkeeni ennen pandemiaa kalliilla ja ostan talouslaman alettua halvalla takaisin.
Olen siirtänyt työni kokonaan verkkoon. Ja huomannut että kaikki todellakin sujuu. Olen oppinut paljon sellaista uutta sähköisten välineiden käytöstä , mitä en ole aiemmin jaksanut opetella.
Fatalisti sanoisi, että luonto karsii epäkelvot yksilöt pois koronan avulla. Aika karmea skenaario, täytyy myöntää.
Miksi kaikesta pitäisi olla jotain hyötyä?
Ruumisarkkujen ja tuhka uurnien kauppa piristyy.tuleva megatrendi.hauta kivet ja ehkä suomalaisen puun vienti .
En usko että sulle on mitään hyötyä tullut. Olet ehkä hieman keskinkertainen eristyjä, eristy vaan enemmän. Ei tuollaiselle tässä elämässä mitään erityisen hyvää seuraa, edes koronassa.
Löydän paljon hyviä puolia. Ei tarvitse käyttää aikaa työmatkoihin ja turhiin palavereihin. Ei tarvitse "pakkotavata" ihmisiä, ei tarvitse lähteä mihinkään turhanpäiväisiin illanistujaisiin tai muihinkaan tapahtumiin. Mies enemmän kotona, eikä teini heilu kaiken aikaa kaupungilla. Ollaan siis vietetty enemmän aikaa perheen kesken.. Olen aina viihtynyt kotona ja nyt saan toteuttaa sitä sydämeni kyllyydestä ❤️