lapsella taas mahatauti, viimeksi 2 päivää sitten
oli raju mahatauti, sitten ollut terveenä ja nyt alkoi taas mieletön oksennusruljanssi. oltiin jo monessa paikassa kylässäkin tänään kun perjantaina oli jo terve. toinen lapsi kyllä ripuloinut nyt kuudetta päivää. rupee petivaatteet loppumaan kun kaikki oksennuksessa.
Kommentit (12)
mahatautia ollut koko ajan. Itsekin sen varmaan ymmärsit, joten miksi tälläinen viesti?
että tulee taas parin päivän päästä. yksi terve päivä pitää olla välissä joten käytiin sitten tartuttamassa kaikki sukulaiset... onko muilla ollut tällaista, siksi täällä kirjottelen.
kuin max sen yhden terveen päivän + sairaspäivät. sitten pitää jo viedä hoitoon. näin sen ajattelin ja siksi kyläiltiin. toki kerrottiin sairauksista ja omalla riskillä vieraat otti vastaan, eipä tullut mieleen että taas alkaa kunnon oksennusrumba. en ole KOSKAAN kuullut että uusisi noin äkkiä tai kestäisi näin kauan mikäli samaa tautia. entä kuinka kauan ripulointi on normaalia? ripuloitsija on vähän yli 1 v. ei ole syönyt viikkoon MITÄÄN. tissimaitoa juo vain.
Lapsi pitää viedä ehdottomasti huomenna lääkäriin! Hän saattaa kuivua pahasti ja tulla muita vakavia seurauksia. Itse olisinj vienyt jo muutama päivä sitten. Sehän on tosi huolestuttavaa, jos lapsi on ollut jo VIIKON syömättä!!!Eihän se ihmekään ole, jos ripulia pukkaa!
ei siis muutenkaan pahemmin syö mut nyt ei enää muuta kuin tissiä, mut siitähän se nestettä saa tarpeeksi, eikö vaan?
mahatauti tarttuu vielä monta päivää sen jälkeen kun ei enää oksenna. Kaveri kävi ohimennen meidän käytävän ovella kauppamatkallaan (oli ollut terveenä 3 päivää) juteltiin pari minuuttia ja AIVAN JÄRKYTTÄVÄ vatsatauti tuli koko meidän perheelle. 40 asteen kuume ja oksentelua ihan kokoajan
Kyllä järjen jo pitäisi sanoa ettei pari päivää oksentelun jälkeen mennä minnekkään kylään
kirjoittaa sen sairasloman noille päiville. Se meinaa tarttuu tosi helposti, vaikka tuntisi itsensä jo suht terveeksi niin ei se pöpö mihinkään ole vielä kadonnut
kuin max 3 päivää, jos sen ajan oksentaa. eli ylimääräisiä päiviä ei saa vapaaksi vaan pitää mennä töihin tartuttamaan. taitaa olla vain noro mikä tarttuu 3 päivää oksentelun jälkeen.
mahatauti kiertää jopa kolme kierrosta...
Tosi pitkä aika ripuloida 1vuotiaaksi. Kävisin lääkärissä tai edes puhelimella kysyisin. Kuivuvat todella helposti ja tuo on jo pitkä aika noin pienelle.
jos olet helsingistä, soita helsingin kaupungin terveysneuvontaan, avoinna 24 h:
09 10023.
Numerossa vastaa sairaanhoidon asiantuntija. Itse olen puhunut sairanhoitajan kanssa.
Soita heti!
1v:tä kannata kovin kauan pitää käyttämättä lääkärissä, jos ripuloi kovasti, kuivuminen tapahtuu todella pian!
sekä lapselle itselleen että sinulle, joka niitä oksuja siivoilet ja peset pyykkiä!:( Toivotaan nyt, että pikkuinen paranee pian. sitä tässä vaan ihmettelen, että miksi ihmeessä veit lapsiasi kyläpaikkoihin, vaikka he ovat juuri olleet kipeitä! ja jos toinen ripuloi yhä... jotenkin ajattelematonta mielestäni sinulta! nyt niissä kyläpaikoissakin melko varmasti sairastutaan. näin ne taudit just liikkuvat, kun ihmiset eivät malta pysyä kunnolla kotona sairastumisen jälkeen. mahatauti on nimenomaan semmonen tauti, joka tarttuu helposti vielä monta päivää senkin jälkeen, kun potilas on parantunut.