Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

MIKSI Suomessa ei testata koronaa 100 000/vko?

Vierailija
31.03.2020 |

Televisiossa asiantuntija selittää, että ei kannata testata, kun ei me osata tehdä mitään niille testatuille.

Mitä ihmettä? Korean esimerkkihän osoittaa, että testaaminen saa sairastuneet eristämään itsensä. Ja muös ne, jotka ovat olleet sairastuneen kanssa tekemisissä. Espanjassa on todettu, että lääkitseminen kannattaa aloittaa mahdollisimman varhain.

Testattuja on muka vaikea tavoittaa.

Miten vaikea on tehdä tietokoneohjelma, joka lähettää vastauksen testatun kännykkänumeroon tai Omakantaan? Kantaanhan ne testitulokset muutenkin tulevat.

Käsittämätöntä selittelyä.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
31.03.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lue uutisia. Testejä ei saa. Pula monissa muissakin maissa.

Vierailija
2/3 |
31.03.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Turussa on firma, joka pystyy tekemään 100 000 testiä viikossa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
31.03.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niin, ei ole rahaa eikä testejä ole saatavilla. Ja ei ole niitä hengityskoneitakaan kuin muutama sata koko maassa, nekin tulevat loppumaan. Selitys on sama kuin testauksen suhteen: mitäpä noita laittaa hengityskoneisiin kun kuolo tulee kuitenkin. 

Suomi on loppujen lopuksi on köyhä maa jossa ei ole alan tuotantoa niin eipä siinä voi enempää. Jos tauti iskee pahana niin suosittelen testamentin tekoa hyvissä ajoin ennen kuin on myöhäistä (ellet ole jo tehnyt).

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän neljä kahdeksan