Hallituksen tänään käsittelemät asiat mm lomautuksesta
Hallitus siis käsittelee tänään tuon työttömyyskassojen ja liittojen ehdotuksen koskien mm lomautuksia. Osaisiko joku selittää mulle tämän kohdan:
Työssäoloehdon lyhentäminen
Jos työssäoloehto ei muutoin täyty, työssäoloehto on 13 viikkoa niissä työsuhteissa, jotka ovat alkaneet 1.1.2020 jälkeen ja päättyvät viimeistään 31.12.2020.
Että miksi tämä koskee vain 1.1. jälkeen alkaneita työsuhteita. Minä olen aloittanut työni joulukuussa ja olen nyt sitten ilmeisesti joutumassa väliinputoajaksi. Jos lakia muutetaan nyt ehdotuksen mukaisesti, joudun lomautukselle vaikka olen määräaikainen työntekijä. Ja työssäoloehtoni ei täyty, eli 26 viikkoa ei tule täyteen. Eli minä putoan siis kelan minirahoille? Mutta joku, joka on aloittanut työt minun jälkeeni, saakin ansiopäivärahan? Minä en vaan ymmärrä miten tämä voi mennä näin.
Up