Mitä vihanneksia/ kasviksia teillä yleensä on lämpimän ruuan kanssa tarjolla
Itse teen välillä salaatin, missä tomaattia, kurkkua, jotain omenaa, viinirypälettä tjs ja salaattijuustokuutioita. Yleensä vaan pilkottuja kurkunviipaleita ja puoliksi laitettuja miniluumutomaatteja. Joskus jos pakkasesta löytyy pakastevihanneksia, esim porkkanaa, parsakaalia, tulee sellaista lämmitettyä ruuan kylkeen.
Mutta aika yksipuoliselta kuulostaa kuitenkin, ja kun joka päivä pitäisi jotain vihanneksia tai kasviksia syödä, niin rupee ideat loppumaan vähän kesken.
Kommentit (16)
Salaattia (ihan perus eli salaatti, tomaatti, kurkku, paprika) tai porkkanaraastetta tai kaalipohjaista raastesalaattia. Tai kurkkuviipaleita ja paprikasuikaleita. Paloiteltua raakaa kukkakaalia. Näitä tyypillisimmin. Coleslawta tai punajuurisalaattia joskus. Samoin suolakurkkuja ja etikkapunajuuria joskus.
Lämpimistä kasviksista wokattuja kasvissuikaleita, paistettua pinaattia punasipulin kanssa, uunissa paahdettuja porkkanoita, uunijuureksia. Joskus jotain kasvisgratiinia.
Riippuu ihan ruuasta mitkä on lisäkkeet.
No milloin mitakin, sesongista ja ruokalajista riippuen.
grillattua vihreaa parsaa
kreikkalainen salaatti
jotain raastetta
tomaattia, basilikaa ja mozzarellaa
jaavuorisalaattia, tomaattia ja raejuustoa
kuutioituja kurkkuja, porkkanoita, punasipulia ja paprikoita couscous"hunnulla" (eli pari rkl couscousta sekaan + sambalia)
Uunijuureksia
Keitettyja papuja
punajuuri-vuohenjuustosalaatti
papu- tai linssipohjaisia salaatteja
wokkivihanneksia
Joo coleslaw unohtui, voi tehda myos punakaalista ja omenasta vaihtelun vuoksi! :)
Tosi helppo tehda ja sailyy pitkaan jaakaapissa, eli voi tehda isomman satsin kerralla.
Usein kasvikset on siinä ruuassa itsessään. Jos ei ole, niin esim. uunijuureksia, höyrytettyä kukka- tai parsakaalia, porkkanaraastetta, puolukkasurvosta, kaalisalaattia, sellerisalaattia tai vaikkapa pannulla paistettuja kasviksia. Äsken tein pannulla paistettuja pakastevihanneksia, kun ei ollut oikein jääkaapissa mitään muuta kuin porkkanaa ja kaipasin vähän vaihtelua. Mä teen harvoin sellaista perinteistä vihersalaattia.
Kukkakaalia, parsakaalia, porkkanaa. Noita yleensä päivittäin ja joskus muita kasviksia käytetään. Meidän 4v. tykkää kurkusta ja syökin yleensä kokonaisen kurkun yhdeltä istumalta. Salaattia tehdään pari kertaa viikossa iso kulhollinen ja siinä on tavallisesti kurkkua, tomaattia, kanaa, fetaa ynnä muuta.
Salaatti jostain sellaisesta mitä sattuu olemaan ja kauden mukaan.
Juuresraaste.
Hapankaalia, hapankurkkua, puolukoita.
Coleslaw.
Gratiini.
Höyrytetyt rehut, porkkana, parsakaali, ruusukaali, kukkakaali.
Uunijuurekset.
Punajuurikiusaus.
Wokkia.
Juurespyre.
Kaalimuusi.
Ratatouille.
Ituja, versoja.
Paistetut tai grillatut kesäkurpitsaviipaleet parmesaanilla paneroituna tai ilman.
Nää nyt tuli näin äkkiseltään mieleen.
Rucola-perunasalaatti, Mango-avokadosalaatti, uunitomaatit, täytetyt paprikat, täytetyt munakoisot ja kesäkurpitsat, raastetusta kesäkurpitsasta uunipaistos, kvinoa-kurkkutabboule, lämmin kaali-hernelisäke, tomaatti-halloumisalaatti, marinoidut paprikat jne jne
Ei mitään. Syödään aina eri aikaan pelkästään vihannekset ja salaatit. Ihan perus vihannekset ja juurekset.
Voisin melkein sanoa että mitä tahansa muuta paitsi salaatti, kurkku, tomaatti ja paprika. Tietysti sitä mikä kulloinkin on sesongissa, mikä näyttää hyvältä ja mikä sopii kyseisen ruokalajin kanssa tai kuuluu siihen.
Meillä on yleensä arkiruuan kanssa jotain tai joitain seuraavista
parsakaali (yleisin)
pakastepapuja
keitettyjä porkkanoita (maku vaihtelee rakuuna, hunaja jne)
porkkana-omenaraaste
tomaatti-kurkku-sipuli-yrttisalaatti
uunijuureksia
tomaatti-mozzarellasalaatti
fenkoli-appelsiinisalaatti
retikkaraaste
jämät vihanneslokerosta + feta (raakana tai uunin kautta, riippuu mitä löytyy)
tomaatteja eri muodossa raakana, uunin kautta jne
Muuten yritetään syödä kausituotteita (ei nuo aiemmat mitään kausituotteita ole, mutta kun on syötävä jotain) ja välttää toiselta puolelta rahdattuja ruokia esim parsaa vain keväisin ja kesäsin vaikka kaikkien herkku
Avokadoihin sorrutaan välillä
Loppusyksy paras aika ja ostan paljon juureksia, joita syödään raakana (palasina kyllä ) ruuan kyljessä(kyssäkaali meillä suosikki)
Mä paistan pannulla kasvissekoituksia ihan sen mukaan mitä on kaupassa tarjouksessa. Ostan isomman satsin aina kerralla. Kylmiä salaatteja meillä ei juurikaan syödä. Nyt on valmiina kesäkurpitsaa, herkkusieniä ja paprikaa. Joskus pakastevihanneksia, uunijuureksia, höyrytettyä parsakaalia ja/tai kukkakaalia. Valikoimaa kyllä riittää.
Täällä nyt näköjään luetellaan sellaisia kasvisruokia jotka mä ainakin miellän ihan pääruoaksi kun ap kysyi lisukkeita.
Joka päivä on lisäkkeenä keitettyjä porkkanoita, lämmitettyjä tomaatteja (lykopiini imeytyy parhaiten niistä) ja paprikaa ja mandariininlohkoja.
teeppä kuule rotatouillea tai pyörtynyttä imaamia tai hasselbackan kesäkréurpitsaa tai ihan uunikasviksi,heinät pellille ja makuöljyä päälle ja uuniin nam.
Ratatouilleja on yhtä monta kuin on kokkiaki,sinne vaa kaikkee:https://www.kotikokki.net/reseptit/nayta/178433/RATATOUILLE/ ja tää tosiaan paranee kun se oottaa huomenissakin syöntiä,ja voi keittää pastaa kaveriks tai kalaa tai perunaa jnejne
https://kotiliesi.fi/resepti/imaami-pyortyi/ ja täyte oman maun mukaan tietennii!
https://www.lidl-reseptit.fi/reseptit/Hasselbackan-kesakurpitsat Ohje matkii Hasselbackan perunoita,kato niitten ohje erikseen,perunat voi tehä kuorineen kun pesee hyvin.
Nää on meillä suosikit,ja kukkaaligratiinit ja punajuuret uunissa,päälle sinihomejuustoo...onhan noita.
Käy vegaanisivuilla kurkkimassa!
Porkkanaa, punajuurta joko raasteena tai uunijuureksina, parsakaalia,basilikaa jne.
Useimmin on jotain suoraan jääkaapista pöytään: tomaatti, kurkku, paprika, baby pinaatti, idut, kaali, porkkanakiekot.
Lämpimistä useimmin vokkivihanneksia tai höyrytettyä parsakaalia.
Monesti myös tungen jotain ruuan joukkoon.
Kukkakaaligratiini
Munakoisogratiini
Uunijuurekset
Porkkanaraaste
Jos kiire niin höyrytettyjä pakastekasviksia