Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Raskauspahoinvoinnin loppuminen äkillisesti

Rv 4
05.03.2020 |

Hei, mulla tuli raskauspahoinvointia jo tosi varhain, alkoi välillä tulevalla lyhytkestoisella yököttävällä oloa, ja rv 3+5 oli koko päivän tosi oksettava olo enkä pystynyt juuri syömään. Seuraavan päivänä heräsin kuitenkin aivan hyvävointisena eikä tänäänkään ole mitään pahoinvointisuutta (rv4+0). Lisäksi olen palellut, mutta eilen ja viime yönä en kokenut sitäkään.

Voiko pahoinvointi loppua näin yhtäkkiä ilman että kyse on keskenmenosta, jota luonnollisesti pelkään tämän tarkoittavan? Tiedän jo että tästä siinä on monesti kyse, joten nyt kiinnostaisi kuulla jos jollakin oireet ovat päättyneet / keskeytyneet näin yhtäkkiä ilman että kyse on ollut keskenmenosta. :)

Kommentit (9)

Vierailija
1/9 |
05.03.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Alkuraskaudessa hormonitasot nousevat vauhdilla ja sen hieman "tasaannuttua" voi olla ihan luonnollista että pahoinvointi helpottaa. Jos sinua mietityttää niin voit tehdä esim muutaman päivän päästä uuden raskaustestin. Jos ei ole ollut vuotoa tai kipuja niin en usko että kyse on keskenmenosta.

2/9 |
05.03.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Äkillisesti raskauspahoinvoinnin loppuminen on tyypillinen oire keskenmenosta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/9 |
05.03.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei mulla edes ole ollut vielä noin aikaisin raskauspahoinvointia. Malta vielä, ehkä nyt aiemmin koettu pahoinvointi johtui jostain muusta ja varsinainen raskauspahoinvointi, jos edes on alkaakseen, tuleekin myöhemmin. Alkuraskauden oireettomuuskin voi olla normaalia ja oireiden vahvuus voi vaihdella. Jäitä hattuun.

Vierailija
4/9 |
05.03.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Harvemmin noin aikaisin alkaa pahoinvointi, vatsatautia sen sijaan on liikkeellä. Jos nuo viikot ovat siis oikein eli kuukautisten pitäisi vasta juuri nyt alkaa?

Vierailija
5/9 |
05.03.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla raskauspahoinvoinnin loppuminen tarkoitti keskeytynyttä keskenmenoa. Tämä loppuminen tosin tapahtui vasta rv 9. En usko että noin aikaisin voi mitään päätellä. Mulla ei ollut mitään pahoinvointia noin aikaisin. Alkoi vasta rv 6.

Vierailija
6/9 |
05.03.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Harvalla näkyy edes testissä että on raskaana noin aikaisin, oletko nyt ihan varma?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/9 |
05.03.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oletko varmasti tehnyt raskaustestin etkä ovulaatiotestiä?🤣

Vierailija
8/9 |
05.03.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos vastauksista.

Joo, tällä kertaa kyseessä oli raskaustesti ja tämä tavallinen testi näytti plussaa 5 pvää ennen kuin testi suositeltiin tekemään. :)

Pahoinvointi ei ollut kyllä mistään vatsataudista johtuvaa, vaan sellaista kuvotusta. Ei näin aikaiset oireet taida olla edes poikkeuksellisia sen perusteella mitä olen lukenut.

Raskaushormonin lasku voi kestää viikkoja keskenmenon jälkeen, joten raskaustestistä ei ole apua.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/9 |
05.03.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voi loppua ja voi olla että alkaa taas myöhemmin uudelleen..

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi kolme kahdeksan