Onko piiloveetuilu vain suomalainen ominaisuus?
Kun emme osaa ottaa vastaan kohteliaisuuksia, niin monesti niissä on myös takana silkka piiloveetuilu. Sanotaan toista, mutta tarkoitus on täysin päinvastainen.
"Hienot housut."
Välttämättä ei täysin tiedä kummasta on kysymys. Kysynkin onko piiloveetuilu vain suomalainen ominaisuus vai tapahtuuko tätä muuallakin?
Kommentit (4)
Yläluokkaiset britit ovat alan mestareita.
Tapahtuu kaikkialla.
Joskus on vaikeaa puhua ihmisen kanssa, joka ottaa kaiken keljuiluna. Jos sanon, että housut ovat hienot, niin vilpittömästi tarkoitan, että housut ovat hienot.
Vierailija kirjoitti:
Tapahtuu kaikkialla.
Joskus on vaikeaa puhua ihmisen kanssa, joka ottaa kaiken keljuiluna. Jos sanon, että housut ovat hienot, niin vilpittömästi tarkoitan, että housut ovat hienot.
No ne minun markan housut eivät olleet hienot mitkä otin esimerkiksi. Ne todellakin maksoivat poistorekissä sen verran ja kehuja tasan tiesi sen. Hän piiloveetuili aina muutakin.
Itse en nykyään veetuile, mutta ennen kyllä.
Passiivisaggressiivista käyttäytymistä varmaan muuallakin.
Ihmettelin yhdessä yrityksessä kulttuuria jossa ei varsinaisesti riidelty, mutta jossa lähes jokaisen lauseen piti sisältää ainakin jotain pientä veetuilua. Tunsi itsensä melkein tyhmäksi, jos ei keksinyt mitään nokkelaa veetuilemista.