Olenko tuhoon tuomittu ilman korkeakoulutusta?
Ikä 32v. Olen ollut kivoissa työpaikoissa. Koskaan en ole päässyt korkeakouluun koska on liikaa hakijoita, jää pienestä kiinni.
Tuleeko minusta b luokan kansalainen?
Kommentit (9)
Ei korkeakoulutuskaan mitään enää takaa. Paitsi lääkis.
Miten olet päässyt kivoihin töihin ilman korkeakoulutusta?
Et ole pulassa. Maailma on täynnä ihmisiä, jotka ovat menestyneet ilman korkeakoulututkintoa. Itsestä se on kiinni lopulta aina. Maailma on täynnä mahdollisuuksia, sinun pitäisi vain löytää sinulle sopiva juttusi.
Minäkään en saa kuin passikuvia ottaa ja kuvasta kuvia tehdä, vaikka olen taiteen maisteri.
Pakko saada leipää lapsille pöytään ja vuokra maksettua, joten yskin, mutta teen työtä, kun sitä onneksi on.
Ei se korkeakoulutus mitään suurenmoista ja ihmeellistä elämää takaa.
Se, että et Ap ole käynyt korkeakoulua kertoo sinusta ihmisenä loppuviimein aika vähän. Itse olen ns, korkeakoulutettu enkä pidä siitä, että korkeakoulutusta tarjotaan nykyisin lääkkeenä ja parannuskeinona lähes kaikkeen. Jotain on pahasti pielessä jos ajatellaan, että vain korkeakoulutuksen myötä voisi elää hyvää ja laadukasta elämää; ellei sitten olisi merkitvää omaisuutta ja varallisuutta perittynä, ai naimakaupan seurauksena.
En tarkoita, ettenkö arvostaisi koulutusta - Toki arvostan. Mutta ymmärrän ja tai hahmotan, että muodollinen koulutus on vain yksi -tosin monille varmasti merkitävä mutta silti vain yksi keino tai tapa pyrkiessä kohti omia haaveitaan ja päämääriään.
Toisaalta joillekin korkeakoulutukseen hakeutuminen voi olla myös haave tai päämäärä. No sitten on mietittävä ja punaroitava, että mitkä voisivat olla ne keinot, jotta tämä unelma kävisi mahdollisesti joskus toteen. - Ikärajaa korkeakoulu opintojen aloittamiselle ei ainakaan ole, joka estäisi tämän haaveen toteuttamisen.
Vierailija kirjoitti:
Ei tuolla ole mitään merkitystä enää. Kahden viikon päästä puolet suomalaisista on kuolleet koronaan.
Etköhän nyt hieman liioittele.
Jos puolet sairastuu ja niistä prosentti menehtyy niin 25 000 kuollutta ja aikaa kuluu monta kuukautta.
Kiinassakaan ole huoleita kuin muutama hassu tuhat joka on monimiljoonaisessa kansassa pisara.
Ja sielläkin tilanne rauhoittumassa.
Lisäksi kyseessä kuitenkin kehitys maa, länsimaissa tilanne todennäköisesti parempi, vai syötkö lepakoita?
Ei tuolla ole mitään merkitystä enää. Kahden viikon päästä puolet suomalaisista on kuolleet koronaan.