Olen puhelias ja avoin ja vasta nyt tajuan, että Hämeessä pitää olla hiljaa
Eilen kokeilin tätä. Vein lapsen harrastukseen ja odotin siellä. Tervehdin ihmisiä, mutten puhunut kenellekään.
Kommentit (5)
Kun länsirannikolta kotoisin oleva sukulaiseni muutti Itä-Suomeen, hän järkyttyi aluksi, kun jossain lääkärivastaanoton odotushuoneessa vieraat ihmiset juttelivat keskenään. Samaten jos kahvilassa joku tuli istumaan samaan pöytään, niin jotain tyhjänpäivästä asiaa piti kommentoida, varsinkin jos ne vieraat ovat yli somessa roikkumisiässä. Nyt on jo tottunut ja sanoo, että on ihan mukavaa, kun yksinäisellä ihmisellä on jotain ihmiskontakteja kaupankassan lisäksi.
Pirkanmaa, Kantahäme, Päijäthäme ja Keski-Suomi on tälläistä "Must don't talk" - aluetta missä ihmiset haluavat että kaikki ovat hiljaa ja antaa muidenkin olla hiljaa eikä pakota ketään puhumaan tai kuuntelemaan puhetta.
Saa puhua, jos on jotain sanomista. Mutta turhanpäiväinen hölöttäminen on melusaastetta. Hiljaisuus ei ole tylyyttä. Toisen ihmisen voi hyväksyä ja kohdata hiljaa.
T.hämäläinen
Muutin Keski-Suomesta Hämeenlinnaan ja hieman kyllä ihmetytti kun edes kaupan kassalla ei tervehditty, naapureista puhumattakaan. Työpaikalla kaksi ihmistä puhuivat, mutta he olivatkin Itä-Suomesta kotoisin.
Ei pidä, Hämeessä ollaan vain vähän hitaita.