Omistusasunto sinkulle pk-seudulta??
Onko omistusasunto AINA parempi vaihtoehto kuin vuokralla asuminen?
Esim. jos hlö asuu Hkin keskustassa ja on sinkku ja lapseton sekä ei halua vakituista työtä vaan haluaa kokeilla useampia töitä ja mahdollisesti mennä opiskelemaan.
Onko tässä tilanteessa järkevää ostaa omistusasunto?
Kysyn koska mulle väitettiin että omistusasunto on aina järkevämpi vaihtoehto.
Ruotsissa 14 % ihmisistä on omistusasunto.
Onko se siistiä kun voi kertoa olevansa omistusasuja, ja saa sitten 65 vuotiaana palvelutaloon rahaa?
Itse haluan käyttää rahaa nuorena, ja haluan että voin joustavasti valita elämänsuunnan tai vaihtaa sitä halutessani. Lisäksi haluan asua ns. hyvillä alueilla, ja niiden hinnat on katossa omistusasuntoina Hkissä.
Kommentit (2)
Halvin asumismuoto sinkulle kantakaupungissa on Helsingin asumisoikeuden asunnot. Edellyttää järjestysnumeroa 15 - 20 vuoden takaa.
Helsingin keskustassa miniyksiötkin maksaa 200 000 euroa, kaksiot 300 000 - 500 000 euroa.
Ei se aina parempi ole. Sinun perustelu tälle vaan oli tosi typerä. Joskus on ihan rahallisesti järkevämpi vuokrata. Pitää tarkkaan laskea tapauskohtaisesti.