Haukkuuko miehesi sinua riidellessä?
Haukkuuko miehesi sinua riidellessä? Jos haukkuu miten?
Kommentit (13)
Koirani haukkuu minua vähän väliä.
Olen itse mies ja puolisoni on nainen, mutta kumpikaan emme hauku toisiamme. Aika vähän ylipäänsä riitelemme. Jos joku toisen tekeminen ärsyttää, niin siitä voi sanoa ihan asiallisestikin. Joskus tietysti tulee tiuskittua puolin ja toisin, mutta silloinkin asiasta eikä henkilöön kohdistuvilla haukkumasanoilla.
Ei ole koskaan haukkunut. Ei oikeastaan edes suutu, joskus ääni kovenee ja mies kiihtyy silminnähtävästi, mutta sanallisesti pysyy silti kontrollissa. En hauku minäkään, kerran sanoin että "haista paska", ja sekin tuntui tosi halventavalta. :/
Muuten puhuu ja kohtelee kauniisti, mutta humalassa alkaa nälviä ulkonäköä ja jos siihen päälle vielä jostakin ärtyy, olen yhtäkkiä vaikka minkälainen pros*ituoitu. Suhde on niin tuore, että vielä ehtisi perääntyä.
Meillä riidellään harvoin ja se on jokin asia mistä tulee erimielisyys. Ääntä ei koroteta vaan molemmat puolustaa kantaansa. Äänen korottaminen on vallankäyttöä. Kun asia käsitelty se on sitten siinä. Ei mökötystä tai asiasta kuittailua. En ymmärrä miten pienistäkin asioista saadaan huutomyrsky aikaiseksi.
Ei ikinä. Itsellä ei lähtökohtaisesti edes ’irtoa’ riitelyyn, ei vaan lähde. Puhua voi suoraan muutenkin.
Haukkuu, nartuksi, idiootiksi ja moneksi muuksi rumaksi asiaksi. Selvinpäin ei ikinä riitele mistään, mutta kun hän on ottanut alkoholia niin johan alkaa keksimään riidan aiheta ties mistä asioista. Onneksi juo tosi harvoin, muuten aivan ihana mies ja tunteellinen mutta alkoholi ei sovi ollenkaan.
Ei riidellä koskaan. Eri mieltä kyllä ollaan ja se sallitaan toiselle, tietenkin. Kaikki asiat voidaan puhumalla selvittää. Naimisissa jo 45 vuotta oltu.
Meillä kyllä lipsahtaa puolin ja toisin riitatilanteissa kaikenlaista asiatonta.
Vierailija kirjoitti:
Muuten puhuu ja kohtelee kauniisti, mutta humalassa alkaa nälviä ulkonäköä ja jos siihen päälle vielä jostakin ärtyy, olen yhtäkkiä vaikka minkälainen pros*ituoitu. Suhde on niin tuore, että vielä ehtisi perääntyä.
...ja todellakin kannattaisi..
Vierailija kirjoitti:
Meillä kyllä lipsahtaa puolin ja toisin riitatilanteissa kaikenlaista asiatonta.
Samoin ja kun osaan sanoa ikävästi niin nainen pakenee makkariin murjottamaan. Mä olen joitakin kertoja lähtenyt kotiini kun en halua riidellä. Fyysiseksi meillä ei mene koskaan. Siihen pitää olla aikuinen mies ja silloinkin annan mielummin sanojen toimia. Oikeasti halveksin niitä joille sanat ei riitä.
Ei ikinä, en ikimaailmassa katselisi miestä joka haukkuisi minua.
Ei riidellessä, mutta kännissä kylläkin.