K-kauppa vai S-kauppa (työpaikkana)?
Kommentit (5)
Toiset on kauppiasvetoisia, toisissa myymäläpäällikkö. Voi vaikuttaa ilmapiiriin, en sitten tiedä miten kun kokemuksia on vain toisesta.
Ainakin S-marketeissa on kiirettä ja raskasta.
Olen tehnyt paljon kassakeikkoja sekä S-ryhmän että K-puolen kauppoihin.
Ihan omien preferenssieni pohjilta työllistyisin vakituisesti mieluummin S-puolelle, koska koska tykkään enemmän näppäimistöstä kuin kosketusnäytöstä kassalla ja lisäksi pidän että on paljon asiakkaita. K-puolella huomaa että työpäivät ovat selvästi rauhallisempia ja omasta mielestäni tylsempiä, kiire pitää minut elossa.
Myös kassakeikkoja tehdessä S-puoli on helpompi, koska kaikissa S-ryhmän kaupoissa on yhtenevät koodit paistopisteen tuotteille. K-puolella taas eri paistopisteen tuotteita on reilusti enemmän ja lisäksi jokaisessa K-kaupassa käytetään eri koodeja, joten niitä ei pysty keikkatyöntekijänä opettelemaan mitenkään ulkoa vaan pitää aina alkaa pläräilemään pitkää koodilistaa ja arpomaan että mikähän paistopisteen tuote tämä mahtaa olla.
K-puolella ollaan myös huolimattomampia tarjouskylttien kanssa ja lähes joka vuoron aikana käy niin että kone ei anna tarjousta, sitten pitää kutsua vakkari paikalle joka käy tarkistamassa tilanteen ja käy ilmi että se tarjous onkin jo mennyt ohi eli poistettu koneelta, mutta tarjouskyltti on unohdettu poistaa. S-puolella en muista kertaakaan käyneen näin.
Mutta sitten taas S-puolella jos tekee kassalla jonkin virheen niin täytyy pyytää kassavastaavaa korjaamaan se, koska virheet pystyy korjaamaan vain kääntämällä järjestelmä avaimella korjaustilaan eikä tavallisilla työntekijöillä ole tuota avainta. K-puolella kaikki korjaukset voi tehdä itse. Eli puolensa kummassakin enkä K-puoltakaan vihaa, mutta jos jompikumpi pitäisi valita niin tosiaan S-puoli.
Ainakin ulospäin näyttää, että K-kaupoissa on aina enemmän työntekijöitä ja he ovat näin ollen iloisempia. S-ryhmän kaupoissa ollaan paljon vakavampia.
Tämä on ihan puolueeton arvio tavallisen asiakkaan näkökulmasta, teen mysteerishoppauksia kummankin ryhmän kauppoihin ajoittain.