Soluasumisen erilainen kauhukertomus
Kaikki kertovat soluasumisen kauhukokemuksista mutta mun kauhukertomus on aikalailla erilainen. viime vuonna naapurissani oli kämppis joka sai oloni totaalisesti masentumaan. Hän jaksoi aina siivota yhteistä keittiötä, moikkasi aina iloisesti ku nähtiin pikaisesti keittiössä ja puhui usein tuttaviensa kanssa puhelimessa seinän toisella puolella. Tämä sai kuitenkin mut huomaamaan miten onneton paska itse olen. Muilla saman tapaisia kokemuksia? :D
Kommentit (6)
Mulle epäsosiaaliselle erakolle tuollainen olisi kauhistus. Onneksi opiskelijana kun soluissa hetken asuin, oli toinen samanlainen ihmisten välttelijä, ei koskaan edes moikattu eikä kumpikaan käyttänyt yhteisiä tiloja kun sellaiset ahdisti :D En kyllä solussa sitten viitsinyt asuakaan kauaa.
Olen asunut solussa myös Usassa ja briteissä ja ne asunnot tai siis talot sopivat soluasumiseen Suomen minikämppiä paremmin. Huoneet olivat isompia ja moderneja, ja olohuone kunnon olohuone eikä mikään suomalainen kahden neliön sillipurkki. Vessojakin oli useampi.
Minulla oli kerran kiinalainen solukämppis joka aiheutti vähän samantapaisia tuntemuksia. Pirteä, nätti, kohtelias, auttoi kantamaan tavaroitani kun muutin kämppään, teki melkein päivittäin kiinalaista ruokaa "from scratch" ja vietti tässä puuhassa tuntikausia, monesti oli tupa täynnä kiinalaisia vaihtareita kun yhdessä kokkailivat yms.
Valitettavasti tilannetta oli tasoittamassa aika hulivili venäläinen kämppis...
Vierailija kirjoitti:
Olen asunut solussa myös Usassa ja briteissä ja ne asunnot tai siis talot sopivat soluasumiseen Suomen minikämppiä paremmin. Huoneet olivat isompia ja moderneja, ja olohuone kunnon olohuone eikä mikään suomalainen kahden neliön sillipurkki. Vessojakin oli useampi.
Ja tietysti siellä on niitä pienempiä dorm roomeja jotka samassa rakennuksessa kuin itse yliopisto, sekin menisi, vs 5 km päässä yliopistolta oleva laminaattibetonihomehelvetti-solu missä Suomessa asuin.
No eikö tuo ollut ihanteellinen kämppis? Olis varmaan masentanut enemmän, jos olis sattunut olemaan ryyppäävä, yöt meuhkaava sottapytty.